Viessmann Vitopend 111

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Viessmann Vitopend 111 Hata Kodları

Göstergede  ‘’bar’’ ve ‘’psi’’ Yanıp Sönerse Gaz bağlantı basıncı düşük.

 Kombiye şebekeden gelen gaz basıncının düşük olduğunu belirten arıza durumlarıdır. Bu durumda gaz basıncı ile alakalı sorun vardır. Yardım için bölgenizdeki doğalgaz dağıtım şirketini aramanız gerekir.

10/18 Arıza Kodu Dış hava sensör sorunu.

 Dış hava sensörü her kombide bulunmaz. Dışarıya monte edilerek dış ortamın sıcaklığına göre kombiyi çalıştırma görevinde olan bir parçadır. Dış hava sensörü varsa eğer kısa devre veya kopma durumlarının söz konusu olduğunu belirtir. Dış hava sensörü yoksa ve ekranda bu hata kodu yer alıyorsa bu durumda elektrik aksağında sorun olabilmektedir. Net tespit ve  için seybomak kombi servisi aramalısınız.

30/38 Arıza Kodu Kazan ısı sensörü arızası.

 Kazan ısı sensörünün kısa devre yaptığında ya da temassızlık söz konusu olduğunu belirten arıza kodlarıdır. Net teşhis ve  için mutlaka uzman yadımı almalısınız.

50/58 Arıza Kodu Boyler ısı sensöründe sorun.

 Boyler ısı sensöründe kısa devre olması ya da temassızlık olması sebebi ile sıcak suyun hazırlanamadığını belirten arıza kodudur. Böyle bir durumda yardımları Viessmann Seybomak kombi servisi’nden almalısınız.

51/59 Arıza Kodu Sıcak su sensörü sorunu.

 Sıcak su sensöründe kesinti olduğunda ya da kısa devre oluştuğunda Vitopend 111 kombi ekranında bu uyarı kodları belirmektedir. Bu durumda kombi sıcak su sağlamaz. Sensör dışında kablo veya borularda da sorun olabileceği için net teşhis için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

OC Arıza Kodu Düşük voltaj problemi.

 Bu arıza durumunda kombi otomatik resetlenir. Bir süre kadar voltajların düzene girmesi beklenmelidir. Uzun süre bekleme sonrasında da sorun düzelmezse eğer seybomak kombi servis yardımı almalısınız. Düşük gelen voltaj sebebi ile kombinin elektronik kartı yanmış veya hasar görmüş olabilir. Bu durumda elektronik karta müdahale edilerek sorun lenir. Yalnız sorunun tekrar etmemesi açısından mutlaka kombi regülatörü kullanmalısınız.

OE Arıza Kodu Bacalı kombilerde baca çekişi kontrolünün devreye girdiğini belirtir.

 Böyle bir durumda tüketici olarak bir süre kadar beklemelisiniz. Göstergede hala aynı sorun beliriyor ise bu durumda baca ile alakalı sorun yaşanıyor diyebiliriz. Seybomak kombi servis yardımı alırsanız eğer gereken kontrol ve işlemler yapılacak, sorun lenecektir.

B0/B8 Arıza Kodu Baca gazı sensör sorunu.

 Baca gazı sensörü hissedilmediği zaman veya kısa devre yaptığı zaman ekranda bu hata kodları belirebilir. Bu gibi durumlarda cihaza müdahalede bulunmadan seybomak kombi servis yardımı almak gerekir.

F2 Arıza Kodu Aşırı ısı termostat sorunu.

 Aşırı sıcaklık sebebi ile limit termostatın devreye girerek kombiyi bloke ettiğini belirten arıza kodudur. Bu sorun kış konumunda yaşandı ise kalorifer vanaları kontrol edilmelidir. Vanaların açık olduğundan emin olunmalıdır. Vanalar kapalı ise açılmalıdır. En azından 3 kalorifer vanası mutlaka açık durumda olmalıdır. Bu kontrollerden sonra kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme uygulamasını maksimum 3 kez yapabilirsiniz. 3 resetleme sonrasında sorun hala devam etmekte ise mutlaka uzman yardımı alınız. Bu gibi durumlarda; devir daim pompası sıkışmış olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, kalorifer tesisatı tıkalı olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor ya da ortada kalıyor olabilir, ana eşanjörde tıkanma veya kireçlenme durumu olabilir. Net tespit ve müdahale için mutlaka uzman yardımı alınız.

F3 Arıza Kodu Brülör devreye girdiğinde alev uyarısı var.

 Brülörün devreye girmesi sırasında kombinin ateşleme sistemi alev uyarısı vermeye başladığını belirtir. Bu durumda seybomak kombi servis öncesi birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. resetleme işleminden sonra da sorunda düzelme durumu olmuyor ise bu durumda mutlaka seybomak kombi servis yardımı almalısınız. İyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya elektronik kartta sorun olabilir.

F4 Arıza Kodu Ateşleme sorunu.

 Kombinin ateşlemeyi yapamadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda önce gaz girişlerine bakılmalıdır. Gaz vanalarının açık olduğundan emin olunmalı, vanalar kapalı durumda ise mutlaka açılmalıdır. Daireye gaz geldiğinden emin olunduktan sonra sorun yine de düzelmiyorsa eğer resetleme işlemi yapılmalıdır. Maksimum 3 resetleme sonrasında sorun düzelmiyorsa eğer seybomak kombi servis yardımı alınmalıdır. Bu gibi durumlarda; ateşleme ve iyonizasyon elektrotlarında, gaz valfinde ya da anakartta problem olabilir.

F5 Arıza Kodu Prosestat açılmıyor veya kapanmıyor sorunu.

 Brülör çalışma durumunda iken prosestat açılmıyor veya ateşleme seviyesi hız yüküne geldiği zaman da prosestat kapanmıyor ise ekranda bu hata kodu belirebilir. Bu gibi durumlarda bir nevi hava akış sorunu yani atık gaz sistemi sorunu yaşandığını belirtebiliriz. Böyle bir arıza durumu ile karşılaştığınız zaman yapabileceğiniz tek işlem resetleme işlemi olur. Yalnız sorun resetleme işlemi ile lenmez. İşin uzmanından yardım almak gerekir. Prosestatın yanı sıra, fan ve anakartta sorun olabilir. Cihaz eğer bacalı ise; baca sensöründe sorun olabilir ya da baca tıkalı olabilir. Net teşhis ve  için seybomak kombi servisi aramalı yardım almalısınız.

F6 Arıza Kodu Baca çekiş kontrolü  24 saat içinde 10 defa devreye girmiş.

 Bu sorun devam ettiği takdir de Vitopend 111 model kombi baca çekişini gerçekleştiremiyor olabilir. Arızanın devam ettiği durumlarda mutlaka uzman yardımı alın, cihaza müdahale etmeye kalkışmayın.

F8 Arıza Kodu Gaz valfi kapanmıyor.

 Tüketicinin müdahale edeceği bir durum söz konusu olamaz. Gaz valfi kapanmıyorsa eğer cihaz kullanılmıyor olsa da alevi algılamaya devam eder. Gaz valfi ile alakalı olan bu durumda mutlaka uzman yardımı alınmalıdır. Gaz valfinin yanı sıra sorun elektronik kart ile alakalı da olabilmektedir.

F9 Arıza Kodu Brülörün arızaya geçtiğini belirtir.

 F9 uyarısında hız geri bildirimi olmadığı için brülör hata verir. Bu durumun sebepleri ve nedenleri ancak sorun yerinde görüldüğünde bulunabilir. Bu nedenle de kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka uzman Viessmann Seybomak kombi servisi yardımı alın.

FC Arıza Kodu Modül ventilinin kumanda panelinde arıza mevcut.

 Bu gibi durumlarda sorun elektronik kart ile alakalı olabilir. Net teşhis ve  için cihaza müdahale etmeden mutlaka uzman yardımı alın. Seybomak kombi servisi arayarak  konusundaki yardımları alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat