Vestel Confy

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Vestel Confy 24 HED (Hermetik-Bitermik-DG) – Vestel Confy 28 HCD (Hermetik – Manotermik – DK) model kombi Hata Kodları

Vestel Confy model kombilerde ekran bulunmaz. Arıza durumları led lambaları ile belirtilir. Aşağıda sunulan bilgilerde bu sorunları L3, L4, L6 ve L7 adı altında sıralayarak sizlere sunduk.

L3 Ledi Hiç Yanmıyorsa Kombiye elektrik gelmiyor.

 Priz ve sigortaları kontrol edin. Dairenizde elektrik olduğundan emin olun. Tüm kontrollere rağmen hala bu sorun yaşanıyor ise bu durumda muhtemel sebep elektronik kart arızasıdır. Elektronik kart tamiri veya değişimi için mutlaka seybomak kombi servis yardımı alın.

L3 Yanıp Söndükten Sonra L4 Yanıyorsa Ateşleme sorunudur.

 Cihaz 5 ateşleme denemesi sonrasında brülörde alev oluşumu olmadığı zaman bu arızayı verir. Bu durumda önce konutunuzda gaz olduğundan emin olun, gaz vanalarına bakın ve kapalı ise açın. Açık olmasına rağmen ve dairenizde gaz olmasına rağmen yine de sorun yaşanıyor ise resetleme işlemi yapın. 3 resetleme sonrasında arıza durumu devam etmekte ise; elektronik kart, iyonizasyon ateşleme elektrodu, gaz valfi gibi parçalarda sorun olabilir. Bu durumda mutlaka seybomak kombi servis yardımı alın.

L3 Hızlı Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyorsa Merkezi ısıtma sensörü sorunudur.

 Merkezi ısıtma sensörü adı altında kalorifer sensöründe sorun olabileceğini belirtebiliriz. Bu durumda kaloriferleriniz ısınmaz veya az ısıtma yapar. Kalorifer sensörünün yanı sıra sensör kablolarında kopukluk, kısa devre durumu veya borularda nemlenme de olabilir. Net tespit ve  için Vestel Kombi Seybomak kombi servisi’ni arayın.

L6 Hızlı Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyorsa Kullanım suyu sensörü sorunudur.

 Kullanım suyu sensörü derken sıcak su sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Sıcak su sensörü arızalı olduğunda, sensör kablolarında kopukluk veya kısa devre durumu söz konusu olduğunda, borularda nemlenme olduğunda sorun yaşanabilir. Sorunun tespiti ve ü için mutlaka seybomak kombi servis yardımı alın.

L4 Hızlı Yanıp Sönüyorsa Aşırı sıcaklık kilitlenmesidir.

 Kombi içindeki su sıcaklığının olması gereken derecenin üstüne çıktığını ve bu sebeple ısı emniyet termostatı olan limit termostatın devreye girerek aşırı ısınmadan kaynaklı oluşabilecek sorunların önüne geçmek amacı ile cihazı bloke ettiğini belirten arıza kodudur. Bu sorunu yaşadığınızda önce cihazın su basıncına bakın, düşük ise su basın. Cihazı resetleyin ve petek konumunda bu sorun yaşandı ise petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Bu kontrol ve uygulamalardan sonra da sonuç aynı ise; üç yollu vanada, ana eşanjörde, pompada sorun olabilir. Bunun yanı sıra kalorifer tesisatı tıkalı veya kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Net teşhis ve müdahale için Vestel Kombi Seybomak kombi servisi ile görüşün.

L7 Hızlı Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyorsa (Hermetik Kombilerde)  Prosestat sorunudur.

 Hermetik kombilerde bu durumun söz konusu olması, atık gaz sistem sorunu olarak da adlandırılabilir. Hermetik Confy kombilerde fan, anakart veya prosestat arızası olabilmektedir. Net teşhis ve  için mutlaka seybomak kombi servis yardımı alınmalıdır.

L7 Hızlı Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyorsa (Bacalı Kombilerde) Baca gazı uyarısıdır.

 Confy Bacalı kombilerde bu sorun yaşandığında muhtemel 2 sebep bulunur. Bunlardan biri baca sensöründe sorun olmasıdır. Diğeri ise bacanın çekmiyor olması veya tıkalı olmasıdır. Baca sensörü arızalı ise Vestel Kombi Seybomak kombi servisi ekibi tarafından değişimi yapıldığında sorun düzelir. Fakat baca tıkalı ya da çekmiyor ise baca temizliği gerekir. Baca temizliğini her firma yapmaz. İtfaiyeden veya baca temizliği yapmakta olan bayilerden yardım almalısınız.

L6-L7 Hızlı Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyorsa Düşük su basınç sorunudur.

 Bu durumda sisteme yani tesisata su basmanız gerekir. Vestel Confy model kombilerde doldurma musluğu alt kısımdadır. Sola çevirdiğiniz zaman su sesi gelir ve bar göstergesine baktığınızda ilerleme olur. Bar göstergesi 1 ile 2 bar ortasına geldiğinde doldurma musluğunu kapatırsanız sorun düzelecektir. Düzelme olmadığı taktirde resetleme işlemi yapabilirsiniz, sorun yine de devam ederse veya işlemi yapamazsanız Vestel Kombi Seybomak kombi servisi yardımı alabilirsiniz.

Tüm Ledler Hızlı Yanıp SönüyorsaAnakart ile iletişim kesintisi.

 Anakart arızası olarak belirtebiliriz. Anakarttan iletişim alınacağını ve bu sebeple cihazın arızaya geçtiğini belirtir. Bu durumda anakart kontrol edilir. Tamiri veya değişimi ile sorun lenir.

L3, L6 ve L7 Yanıyor, L4 Hızlı Yanıp Sönüyorsa Anakart arızasıdır.

Bu arıza durumunda kombi çalışmayacaktır. Sonuç almak adına mutlaka Vestel Kombi Seybomak kombi servisi’nden yardım talep etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat