Vaillant eloBLOCK

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Vaillant eloBLOCK Elektrikli Isıtma Cihazında meydana gelen arızalar ve  bilgilerle ilgili Hata Kodları

F00-F10-F13-F19 Arıza Kodu Sıcak su sensör sorunu.

 Sıcak su sensörü arızasında, sensör kablolarında sorun olduğunda, sensör borularında nem olduğunda veya elektronik kart arızasında bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka seybomak kombi servis yardımı almalısınız.

F20 Arıza Kodu Emniyet kapanması.

 Limit termostat arızası da diyebiliriz. Bu gibi durumlarda cihazı kapatıp yeniden açmalısınız. Sorun devam ediyorsa eğer Vaillant Seybomak kombi servisi yardımı almalısınız. Bu gibi durumlarda kablo demetinde sorun olabilir ya da elektronik kart arızası söz konusu olabilir. Limit termostat değişimi de gerekebileceğinden net teşhis yapılması ve arızanın giderilmesi amacı ile seybomak kombi servis yardımı almalısınız.

F22 Arıza Kodu Kuru yanma problemi.

 Bu arıza durumunda kullanıcı olarak önce cihazın sağ altında bulunan basınç göstergesine bakın. Basınç 1 barın altını gösteriyor ise cihaza su basmalı ve basıncı 1,5 e kadar çıkarmalısınız. Basınç değeri normal ise ya da işlem sonrasında sorun düzelmiyorsa eğer; bir yerde su kaçağı olup olmadığına bakın. Tesisatta su kaçağı var ise tesisatçı çağırın. Kombi altında su kaçağı var ise Vaillant Seybomak kombi servisi yardımı alın. Gözle görülür bir su kaçağı yok ise seybomak kombi servisi arayarak yardım almanız gerekmektedir.

F41 Arıza Kodu Kısma rölesi sorunu.

 Bu arıza durumunda cihazı kapatıp birkaç saniye sonra yeniden çalıştırın. Arıza durumunda düzelme olmaz ise fabrika ayarı gerekebilir. Bu durumda cihaza müdahalede bulunmadan Vaillant Seybomak kombi servisi yardımı almalısınız.

F55 Arıza Kodu Kısma kontaktörü ya da rölesi sorunu.

 Cihazı seybomak kombi servis öncesi kapatıp yeniden açın. Düzelme olmaz ise cihazı şalterinden kapatıp yeniden çalıştırın. Arıza durumunda düzelme olmaz ise Vaillant Seybomak kombi servisi’ni arayarak yardım alın. Tüm kontaktörler ve röleler kontrol edilerek arıza bakımları sağlanmalı gerekir ise değişimi uygulanmalıdır. Bu işlemleri kullanıcı olarak yapmamalı ve mutlaka uzman desteği almalısınız.

F63 Arıza Kodu EEPROM iletişim sorunu.

 Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden seybomak kombi servisi aramalısınız. Anakartta sorun olabilir ya da cihazın fabrika ayarına geri dönmesi gerekebilir. Bu konuda uzman desteği almalısınız.

F73-F74 Arıza Kodu Su basınç sensörü sinyali sorunu.

 Su basınç sensöründe giden hatta kesinti ya da kısa devre durumu söz konusu olabilir. Su basınç sensöründe sorun olabilir. Net arıza teşhisi ve onarımı için seybomak kombi servis desteği almanız gerekmektedir.

F85 Arıza Kodu Boyler donmuş.

 Ntc sensördeki sıcaklık 3°C nin altında düştüğünde ve basınç atlaması olmaz ise cihaz otomatik kapanır ve bu hata kodu ekranda belirir. Bu durumda sıcaklık değeri 4°C üzerine çıktığında cihaz otomatik yeniden açılır. Bir süre beklemelisiniz. Arıza durumunda düzelme olmaz ise mutlaka seybomak kombi servis yardımı almalısınız.

F86 Arıza Kodu Harici sensör su boyleri donmuş.

 Harici sıcask su boylerindeki sıcaklık 3°C değerinin altına düştüğü durumlarda cihaz otomatik kapanır. Ekranda da bu hata kodu yer alır. Sıcaklık 4°C üstüne çıktığında cihaz yeniden açılarak çalışmaya devam eder. Harici sıcak su boyleri işletimde değilse eğer arıza durumu olmaz. Bir süre beklemeli, sorunda düzelme olmaz ise seybomak kombi servis desteği almalısınız.

Led Göstergesi Işıklarının Yanma Durumu ve Sebepleri

Yeşil yanar ise

 Normal bir durumdur. Bu durumda cihaz normal çalışır ve arıza yok demektir.

Dönüşümlü olarak sırası ile kırmızı ve yeşil yanıp sönüyor ise

 Bu bir arıza durumudur. Gerilim beslemesi düşük veya yüksek olabilir. Aşırı ısınma durumu söz konusu olabilir. Arıza teşhis ve onarımı için Vaillant Seybomak kombi servisi yardımı almalısınız.

Kırmızı yanıp sönüyor ise

 Pompa bloke durumda demektir. Pompa kendiliğinden sıfırlanamadığı için cihaz arızaya geçer. Bu durumda pompaya müdahale edilmesi açısından uzman yardımı almalısınız.

Gösterge yok ise  Elektrik beslemesi yok demektir.

Bu durumda şalterin açık olduğundan ve konut içinde elektrik olduğundan emin olmalısınız. Konut içinde elektrik var, cihazın şalteri açık durumda ise anakart arızası söz konusu olabilir. Yine de teşhis ve  için seybomak kombi servisi aramanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat