Vaillant ecoTEC

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Vaillant ecoTEC Pro/Plus model Tam Yoğuşmalı kombi Hata Kodları

F00 Arıza Kodu Gidiş suyu sıcaklık sensör sorunu.

 Bu arıza durumunda gidiş suyu sıcaklık sensöründe sorun olabilir. Sensör kablolarındaki kopma-kısa devre durumlarında veya sensör borularında nemlenme olduğu zaman ekranda bu hata kodu belirir. Bu arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan seybomak kombi servisi aramalısınız.

F01 Arıza Kodu Dönüş suyu sıcaklık sensör sorunu.

 Dönüş suyu sıcaklık sensöründe arıza olabileceğini belirtir. Bu gibi durumlarda sensör kablolarında kopukluk-kısa devre durumu  veya sensör borularında nemlenme durumu söz konusu olabilir. Net teşhis ve  için seybomak kombi servis aranılmalıdır.

F10 Arıza Kodu Gidiş suyu sıcaklık sensöründe kısa devre.

 Gidiş suyu sıcaklık sensörü kablolarında kısa devre durumu olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden Vaillant Seybomak kombi servisi’ni aramalısınız.

F11 Arıza Kodu Dönüş suyu sıcaklık sensöründe kısa devre.

 Dönüş suyu sıcaklık sensörü kablolarında kısa devre olduğunu bildirir. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmemeli ve mutlaka seybomak kombi servis yardımı almalısınız.

F20 Arıza Kodu Emniyet kapanması (limit termostat sorunu).

 Gidiş veya dönüş suyu ntc sinde temassızlık olduğunu anlayabileceğimiz arıza kodudur. Bu durumda cihaz içindeki su sıcaklığı maksimum seviyeye ulaşmış ve cihaz bu sebeple bloke konuma geçmiştir. Bu durumda cihazın altında bulunan vanaların ve petek vanalarının açık olduğundan emin olmanız gerekir. Daha sonrasında alev üzerine x işareti olan düğmeye birkaç saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi yapın. Sorun düzelmezse eğer mutlaka seybomak kombi servisi arayın.

F22/F23/F24 Arıza Kodu Kuru yanma sorunu (sistemde su yok veya susuz çalışma)

 ecoTEC model kombilerde hemen hemen aynı anlamı taşıyan arıza kodlarıdır. Bu arıza durumları ile karşılaştığınız zaman önce sistemde su olup olmadığına bakın. Basınç düşükse eğer ecoTEC kombinin sağ altında bulunan gri kelebek şeklindeki parçayı sola çevirerek 1,5 bar kadar su basın. Basınç düşük değilse ya da basıncı yükseltmenize rağmen sorun devam ediyorsa alev üzerine x işareti olan reset düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun. Resetleme sonrasında da düzelme durumu olmazsa eğer; kalorifer tesisatı tıkalı olabilir, pompada sorun olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir ya da ana eşanjörde kireçlenme ya da tıkanma olabilir. Tespit ve  için mutlaka seybomak kombi servisi arayın.

F25 Arıza Kodu Atık gaz sıcaklığı yüksek.

 Bu arıza durumunun birçok sebebi bulunmaktadır. Emniyet termostatı bağlantısında sorun olabilir, kablolarda kopma olabilir, ana eşanjörde sorun olabilir veya baca ile alakalı sorunlar olabilir. Net teşhis ve  için Vaillant Seybomak kombi servisi’ni arayın.

F26 Arıza Kodu Gaz armatörü işlevsiz.

 Gaz armatörünün işlev sağlamadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda cihaz ateşlemeyi doğru şekilde yapamaz. Gaz armatörünün yanı sıra elektronik kartta da sorun olabilir. Tespit ve müdahale için seybomak kombi servisi aramalısınız.

F27 Arıza Kodu Sahte alev.

 Kombide sahte alev yaşandığını belirten arıza durumudur. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeden seybomak kombi servisi arayın. İyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya elektronik kartta sorun olabilir. Tespit ve  için seybomak kombi servisi aramalısınız.

F28 Arıza Kodu Ateşleme başarısızlığı.

 Cihazın ateşlemeyi başarılı bir şekilde yapamadığını ifade eden ve genel anlamda en sık karşılaştığımız arıza durumudur. Bu arıza durumunda önce gaz girişlerine bakın ve vanaların açık durumda olduğundan emin olun. Vanalar açıkken de sorun yaşanmaya devam ediyorsa eğer alev üzerine x işareti olan reset düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi yapın. Resetleme işlemini maksimum 3 kez tekrar edebilirsiniz. Arıza durumunda yine de düzelme olmaz ise bu durumda anakart, gaz armatörü, iyonizasyon ateşleme elektrodu gibi önemli parçalarda sorun olabilir. Arızanın yerinde görülmesi ve tespit sonrasında çözümlenmesi gerekir. Bu nedenle mutlaka Vaillant Seybomak kombi servisi’ni arayın.

F29 Arıza Kodu İyonizasyon sorunu.

 Bu arıza durumu F28 ile hemen hemen aynı anlama gelmektedir. Maksimum 3 resetleme sonrasında sorun düzelmiyorsa eğer mutlaka seybomak kombi servisi aramalı ve yardım almalısınız.

F32 Arıza Kodu Fan arızası.

 ecoTEC model kombi bu arıza durumunda hava akışını başarılı biri şekilde yapamaz. Fan soketleri doğru takılmamış olabilir, elektronik kart üzerindeki çoklu soket doğru takılmamış olabilir, prosestat arızalı olabilir. Teknik açıdan net tespit ve  için mutlaka seybomak kombi servisi aramalı yardım almalısınız.

F49 Arıza Kodu Voltaj problemi.

 eBUS ta kısa devre, aşırı yüklenme gibi durumların söz konusu olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu da düşük ya da yüksek gelen voltaj sebebi ile yaşanır. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeyin. Otomatik resetleme yapılacaktır. Bir süre kadar bekleyin ve sorunda düzelme olmaz ise mutlaka seybomak kombi servisi arayın. Anakart voltaj sebebi ile yanmış olabilir. Sorunun çözümlenmesinden sonra arıza tekrarı olmasın diye mutlaka “kombi regülatörü” kullanın.

F61 Arıza Kodu Gaz armatörü kumandasında arıza.

 Gaz armatörüne giden kablo demetinde sorun olabilir, gaz armatörü ya da elektronik kart arızalı olabilir. Net teşhis ve  için Vaillant Seybomak kombi servisi’ni aramalısınız.

F62 Arıza Kodu Gaz armatörü kapanmasında gecikme.

 Gaz armatörünün kapanması gereken durumda kapatmayı geç yaptığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda gaz armatöründe ya da elektronik kartta sorun olabilir. Tespit ve  için seybomak kombi servisi aramalısınız.

F63 Arıza Kodu EEPROM arızası.

 Elektronik kart sorunu olarak adlandırabileceğimiz arıza kodudur. Cihaza müdahalede bulunmadan seybomak kombi servisi aramalısınız.

F64 Arıza Kodu Elektronik ntc arızası.

 Gidiş ya da dönüş suyu ntc sinde kısa devre olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda sorun elektronik kart ile alakalı da olabilir. Seybomak kombi servisi arayarak yardım almalısınız.

F65 Arıza Kodu Elektronik kartta yüksek sıcaklık arızası.

 Dış etkenler sebebi ile elektronik kartta yüksek sıcaklık algılandığını belirtir. Bu arıza durumunda seybomak kombi servisi arayarak yardım almalısınız.

F67 Arıza Kodu Elektronik alev sorunu.

 Beklenmeyen alev sinyali alındığını belirten arıza kodudur. Elektronik kartta sorun olabilir. Tespit ve  için Vaillant Seybomak kombi servisi’ni aramalısınız.

F68 Arıza Kodu Dengesiz alev sinyali.

 Alevin olması gerektiği gibi sağlanmadığını belirtir. Bu durumda gaz valfinde, iyonizasyon elektrodunda, elektronik kartta sorun olabilir. Yoğuşma suyu yolu tıkalı olabilir. Net teşhis ve  için seybomak kombi servisi aramalısınız.

F70 Arıza Kodu Geçersiz cihaz kodu.

 Öncesinde elektronik kart ile ekran kartı değişimi yapıldı ise cihaz kodu yeniden ayarlanmalıdır. Yanlış veya eksik güç kodlama yapılmış olabilir. Arızanın tespiti ve çözümü için seybomak kombi servisi aramalısınız.

F71 Arıza Kodu Gidiş suyu sıcaklık sensörü arızası.

 Gidiş suyu sıcaklık sensörünün sabit bir değer bildirdiğini belirten arıza kodudur. Gidiş suyu sıcaklık sensörü arızalı olabilir ya da gidiş suyu borusuna doğru şekilde dayanmıyor olabilir. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için seybomak kombi servisi aramalısınız.

F73 Arıza Kodu Su basınç sensörü sinyali (çok düşük).

 Su basınç sensöründe; kısa devre, kesinti olduğunda veya besleme hattında kısa devre olduğunda bu sorun yaşanır. Tespit ve  için seybomak kombi servisi arayın.

F74 Arıza Kodu Su basınç sensörü sinyali (çok yüksek).

 Su basınç sensörüne giden hatlarda kısa devre olduğunu ya da su basınç sensöründe dahili bir sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Bu sorunda mutlaka seybomak kombi servisi aramalı cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

F75 Arıza Kodu Pompa çalışmaya başladığında basınç farkı algılanmıyor.

 Önce su basıncına bakın, düşük ise su basma işlemi uygulayın. Sorunda düzelme olmaz ise; su basınç sensöründe veya pompada sorun olabilir. Sistem hava yapmış olabilir. Net tespit için arızanın yerinde görülmesi gerekir. Bu nedenle Vaillant Seybomak kombi servisi’ni arayarak yardım almalısınız.

F77 Arıza Kodu Yoğuşma suyu pompası arızalı.

 Atık gaz klapesi geri bildirimi olmadığını veya yoğuşma suyu pompasında sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Hiçbir müdahalede bulunmadan direk seybomak kombi servisi aramalısınız.

F78 Arıza Kodu Harici reglerde sıcak su çıkış sensörü kesintisi.

 Kullanım suyu sensörünün köprülenmediğini belirten arıza durumudur. Teknik olarak cihaza müdahalede bulunmadan seybomak kombi servisi aramalısınız.

F83 Arıza Kodu Gidiş veya dönüş suyu sıcaklık sensörü sıcaklık değişimi sorunu.

 Bu arıza durumunda önce basıncı kontrol edin, basınç düşük ise su basın. Basınç normal değerde ise ya da su basma sonrasında da sorun düzelmiyorsa gidiş veya dönüş suyu sıcaklık sensöründe çok küçük sıcaklık farkı kaydettiğini ya da bir değişiklik kaydetmediğini belirtir. Bu durumda arıza tespiti ve onarımı için seybomak kombi servisi aramalısınız.

F84 Arıza Kodu Gidiş-dönüş suyu sıcaklık sensörü sıcaklık farkı tutarsız.

 Gidiş-dönüş suyu sıcaklık sensörünün tutarsız değerler bildirdiğini belirten arıza kodudur. Sensörler birbirine karışmış ya da doğru şekilde monte edilmemiş olabilir. Tespit ve  için seybomak kombi servisi aramalısınız.

F85 Arıza Kodu Gidiş ya da dönüş suyu sıcaklık sensörü yanlış monte edildi

Gidiş ya da dönüş suyu sıcaklık sensörünün aynı boruya ya da yanlış boruya monte edildiğini belirtir. Tespit ve müdahale için seybomak kombi servisi arama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat