Eca Proteus Premix

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Eca Proteus Premix PPR 24 HM model kombi Arıza Kodları

E01 Arıza Kodu Ateşleme başarısızlığı

Kombiye gaz gitmediğini belirtir. Öncelikle gaz vanalarını kontrol ederek dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz geliyorsa resetleme işlemi uygulamalısınız. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Yine de bir düzelme durumu olmazsa eğer; elektronik kart, gaz valfi ve elektrotlarda sorun olabilir. Seybomak kombi servisi çağırmalısınız.

E02 Arıza Kodu Yanlış alev durumu

 Gaz valfi kapalı olmasına karşın brülörde alev algılandığını belirtir. Seybomak kombi servis öncesi kombinize birkaç kez reset atmalısınız. İşlemler neticesinde arıza devam etmekte ise; iyon elektrotu, gaz valfi ya da kart arızası olabilir.

E03 Arıza Kodu Aşırı ısınma uyarısı

 Gidiş ya da dönüş sıcaklığının 90°C yi aştığını belirtir. Öncelikle tesisat vanalarına bakın. Kapalı ise açın. Kombi kış modundaysa eğer en az 3 petek vanası açık ve petekler kullanılır durumda olması gerekir. Petek vanalarını kontrol edin kapalıysa açın. Kombi su basıncına bakın, basınç düşükse su basın. Kombiyi son olarak birkaç defa resetleyin. Yine de sorunda düzelme olmazsa eğer; ana eşanjör, üç yollu vana, pompa arızası olabilir. Tesisat tıkalı, kalorifer filtresi tıkalı veya sistemde hava olabilir. Uzman yardımı almanız gerekir.

E05 Arıza Kodu Fandan 1 dk. dan daha uzun süre geri bildirim alınmıyor.

 Seybomak kombi servis öncesi birkaç kez resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorunda düzelme olmazsa eğer; fanın okuyucusunun fandan haber alamadığını belirtir. Fan okuyucusunda, fanda veya elektronik kartta sorun olabilir. Uzman desteği almanız gerekir.

E08 Arıza Kodu Alev devresi problemi.

 Seybomak kombi servis çağırmadan önce kombinize birkaç kez reset atmalısınız. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmazsa eğer elektronik kartta sorun olabilir. Bu gibi durumlarda cihaza müdahale etmeden uzman yardımı almalısınız.

E09 Arıza Kodu Gaz armatörü sorunu

 Kombinin ateşleme devresinde bulunan gaz valfinde sorun olabileceğini belirtir. Öncelikle kombiyi seybomak kombi servis öncesi resetlemelisiniz. Resetleme neticesinde arıza durumunda düzelme olmuyorsa eğer gaz valfinde sorun olabileceği için uzman yardımı almalısınız.

E12 Arıza Kodu EEPROM kontrol sorunu

 Elektronik kartta sorun olabilme ihtimali yüksektir. Öncelikle kombinize reset atın. Arızada düzelme olmazsa işlemi birkaç kez daha uygulayın. Yine de sorun düzelmezse seybomak kombi servis çağırın.

E15 Arıza Kodu Sıcaklık sensörleri ölçüm sapması sorunu

 Sıcaklık sensörlerinde sorun olabileceğini belirtir. Sensör bağlantılarında veya elektronik kartta da sorun olabilme ihtimali vardır. Bu yüzden net teşhis ve müdahale için seybomak kombi servis çağırmalısınız.

E16 Arıza Kodu Gidiş suyu sıcaklık sensör sorunu

 Gidiş suyu sıcaklık sensöründe sıcaklık değişimi algılanmadığını belirtir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı almalı, cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

E17 Arıza Kodu Dönüş suyu sıcaklık sensör arızası

 Dönüş suyu sıcaklık sensöründe sıcaklık değişiminin algılanmadığını belirtir. Sensör arızası veya kart arızası olabilir. Seybomak kombi servis çağırmalısınız.

E18 Arıza Kodu Sıcaklık sensör sorunu

 Sıcaklık sensörü üzerindeki sıcaklık değişiminin >30°C olduğunu yani çok fazla olduğunu belirtir. Sensör veya kart arızası olabilir. Uzman yardımı almalısınız.

E21 Arıza Kodu Analog-Dijital çevirici (Adc) sorunu

 Elektronik kart ile alakalı bir arıza durumu olduğunu belirtir. Öncelikle kombinize birkaç defa reset atın. Düzelme olmazsa mutlaka seybomak kombi servis çağırın.

E33 Arıza Kodu Dönüş suyu sıcaklık sensör arızası

 Dönüş suyu sıcaklık sensöründe kısa devre veya açık devre sorunu olduğunu belirtir. Öncelikle kombinizi resetleyin. Sorun devam ederse uzman yardımı alın.

E35 Arıza Kodu Gidiş suyu sıcaklık sensör arızası

 Gidiş suyu sensöründe kısa devre ya da açık devre problemi olduğunu belirtir. Kombinizi resetleyin, arıza düzelmezse seybomak kombi servis çağırın.

E54 Arıza Kodu Sifon tıkalı sorunu

 Sifonun tıkandığını belirtir. Sifonun temizlenmesi gerekir. Sifonu temizlemeyi deneyin. Sonrasında cihazınıza reset atın. Arıza durumu devam ederse ya da işlemi yapamazsanız seybomak kombi servis yardımı almanız gerekir.

E80 Arıza Kodu Dönüş ve gidiş suyu sıcaklık sensörü arasında sıcaklık farkı var.

 Dönüş suyu sıcaklık sensör sıcaklığı-gidiş suyu sensör sıcaklığından fazla olduğunu belirtir. Sensörlerde ya da elektronik kartta sorun olabilir. Uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

E82 Arıza Kodu Alev kaybı sorunu

 Cihazın 4 dk. içinde 3 kereden fazla alev kaybı yaşadığını belirtir. Öncelikle kombinizi resetleyin. Arıza düzelmediyse işlemi birkaç kez tekrar edin. Yine de sorun devam etmekte ise; anakart, gaz valfi, iyon elektrotu gibi parçalarda sorun olabilir. Tespit ve müdahale için seybomak kombi servis çağırmalısınız.

F07 Arıza Kodu Aşırı baca gazı sıcaklık sorunu

 Baca gazı sıcaklığının 95°C yi aştığını belirtir. Bu durumda cihaza herhangi bir müdahalede bulunmadan seybomak kombi servisi çağırmalısınız.

F13 Arıza Kodu Fazla resetleme durumu

 1 saat içerisinde kombiye 5 ten fazla reset atıldığında bu sorun yaşanır. Reset düğmesine yeniden bastığınızda ya da cihazı şalterinden kapatıp yeniden açtığınızda sorun düzelecektir.

F34 Arıza Kodu Düşük besleme gerilimi sorunu

 Besleme geriliminin 170 V altında olduğunu belirtir. Şebeke voltajı düzelene dek beklemelisiniz. Cihaz otomatik resette olacağından herhangi bir işlem yapmamalısınız. Voltaj düzelmesine karşın sorunda düzelme olmazsa kart hasar görmüş olabilir. Karta müdahale edilmesi için uzman yardımı almalısınız. Ancak arıza yeniden yaşanabileceği için voltaj düzenleme görevinde olan kombi regülatörü cihazını mutlaka kullanmalısınız.

F37 Arıza Kodu Düşük su basınç uyarısı

 Tesisat devresi su basıncının 0,4 bar civarında olduğunu belirtir. Kombinin sağ altında monteli durumda olan mavi doldurma musluğu ile kombiye su basmanız gerekir. Basıncı 1,5 bara çıkardığınızda sorun düzelecektir. İşlemi yapamazsanız, arıza çok sık tekrar ederse ya da işlem sonrası sorun düzelmezse eğer seybomak kombi servis yardımı alabilirsiniz.

F39 Arıza Kodu Dış hava sensörü arızası

 Kombinize dış ortam ısısına bağlı çalışma sağlayan dış hava sensörü takılıysa eğer arızalı olabileceğini belirtir. Dış hava sensörü bağlı değilse eğer bağlantılarda veya elektrik aksağında sorun olabilir. Seybomak kombi servis yardımı almalısınız.

F40 Arıza Kodu Yüksek su basınç sorunu

 Tesisat basıncının 3,3 bar üzerinde olduğunu belirtir. Kombiye fazla su bastıysanız eğer basıncı düşürmek için kombinize en yakın kaloriferin üst yan kısmından su alabilirsiniz. Basıncı bu şekilde düşürerek 1,5 bara düşürdüğünüzde sorun düzelir. Cihaza müdahale etmediyseniz yüksek basınç arızası olabilir. Bu durumda uzman yardımı almalısınız.

F47 Arıza Kodu Su basınç sensör arızası

 Su basınç sensörü takılı değilse veya temassızlık varsa bu sorun yaşanır. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem yoktur. Seybomak kombi servis çağırmalısınız.

F50 Arıza Kodu Boyler sensör sorunu

 Boyler sensöründe ya da kablolarında sorun olabilir. Seybomak kombi servis çağırmalısınız.

F51 Arıza Kodu PT1000 solar sensör arızası

 PT1000 solar sensörde veya bağlantılarda problem olabilir. Uzman yardımı almalısınız.

F52 Arıza Kodu Kullanım suyu sıcaklık sensörü arızası

 Sıcak su sensöründe, sensör bağlantılarında ya da borularında problem olabilir.  Anakart arızalanmış olabilir. Uzman yardımı almanız gerekir.

F53 Arıza Kodu Baca gazı sıcaklık sensörü sorunu

 Baca gazı sıcaklık sensöründe açık ya da kısa devre sorunu olduğunu belirtir. Sensör ve bağlantıları kontrol edilmelidir. Uzman desteği almanız gerekir.

F81 Arıza Kodu Sıcaklık sensörü sağma testi beklemesi sorunu

Sıcaklık sensöründe sorun olabilir. Net teşhis için seybomak kombi servis çağırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat