Eca fortius

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Eca Fortius 24 kW Bacalı bitermik, 24 kW hermetik bitermik, 24 kW hermetik manotermik, 28 kW hermetik manotermik model kombi Hata Kodları

Baca Gazı

T6 Arıza Kodu Baca gazı sensöründe açık-kısa devre sorunu.

 Baca gazı sensöründe açık-kısa devre arızasında sensör ve ilgili kablolarda sorun olabilir. Bu arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Ekranın altında yer alan “R” düğmesine bir kez basmanız yeterlidir. İşlemi sorun düzelmediği sürece birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Yine de sonuç alamıyorsanız seybomak kombi servisi aramalısınız.

T2 Arıza Kodu Baca gazı aşırı ısınma sorunu.

 Baca gazında aşırı ısınma sorunu olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda önce cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Ekranının hemen altında bulunan “R” konumlu reset düğmesine bir kez basarak resetleme işlemini yaparsınız. Uygulama sonrasında arıza düzelmez ise işlemi birkaç kez daha tekrar edin. Yine sonuç değişmiyorsa seybomak kombi servisi arayın.

Hava Akışı

E4 Arıza Kodu Hava basınç anahtarı uyarısı (kısa devre).

 Fan motoru çalıştığında gönderdiği basınç sonucu prosestat kontakları kapatmadığında bu sorun yaşanır. Bu durumda sorun prosestat veya elektronik kart ile alakalı olabilir. Fan motorunda da arıza olabilme ihtimali bulunduğundan net teşhis ve  için seybomak kombi servisi aramanız gerekmektedir.

E5 Arıza Kodu Hava basınç anahtarı uyarısı (açık devre).

 Prosestatın kontakları açık bıraktığını belirten arıza kodudur. Prosestat kontak kapatmadığı zaman karşımıza çıkar. Bu durumda sorun prosestat ile alakalı olabilir. Bir ihtimal elektronik kart da arızalı olabilir, fan motoru da… Net tespit ve  için mutlaka seybomak kombi servisi arayın.

Sıcaklık

E3 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık kilitlenmesi.

 Tesisat su sıcaklığının maksimum seviyeyi aştığını ve yüksek sıcaklık sebebi ile limit termostatın devreye girerek cihazın çalışmasını durdurduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda limit termostat cihazı bloke eder ve cihaz hiçbir konumda çalışma yapmaz. Öncelikle cihaz kalorifer konumunda ise kaloriferlerin açık olduğundan emin olmalı ve en azından 3 kaloriferi mutlaka kullanmalısınız. Daha sonrasında ekranın altında bulunan “R” butonuna basmalı ve kombiyi resetlemelisiniz. Bir süre kadar da bekleyin. Sorunda düzelme olmaz ise; pompa sıkışmış, ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma var, kalorifer tesisatı tıkanmış, kalorifer dönüş borusu içindeki filtre tıkanmış, üç yollu vana konum atlıyor ya da ortada kalıyor olabilir. Net teşhis için mutlaka Eca Seybomak kombi servisi’ni arayın.

T1 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık uyarısı.

 Bu bir uyarıdır. Kombi tesisatındaki su sıcaklığının yükseldiğini belirtir. Cihazın ısı ayarını kısarak bir süre kapalı tutun. Bir süre sonra yeniden açın. Açtığınızda düzelme olmaz ise veya durum E3 arızasına dönmüş ise mutlaka uzman yardımı alın.

T3 Arıza Kodu Merkezi ısıtma sıcaklık sensörü sorunu.

 Bu sorun açık devre kısa devre olarak karşımıza çıkar. Kalorifer sensöründe arıza olabilir, sensör kablolarında sorun olabilir veya sensör borularında problem olabilir. Net teşhis için seybomak kombi servisi aramalısınız.

T5 Arıza Kodu Kullanım suyu sensörü sorunu.

 Bu sorun karşımıza açık devre kısa devre olarak çıkar. Sıcak su sensöründe arıza olabilir, sensör kablolarında problem ya da sensör borularında nemlenme olduğunda da bu sorun yaşanır. Seybomak kombi servisi arayarak yardım alınız.

T7 Arıza Kodu Dış hava sıcaklık sensörü sorunu.

 Fortius model kombiniz dış hava sensörü ile çalışmakta ise dış hava sensöründe sorun olduğunu belirtir. Dış hava sensörü ile çalışmıyorsa eğer elektrik sisteminde sorun olabilir. Net tespit için seybomak kombi servisi aramalısınız.

Alev Denetimi

E1 Arıza Kodu Alev oluşmuyor.

 Yani ateşleme arızası olarak adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda kombinize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Dairenize ve kombinize gaz geliyor buna rağmen sorun devam ediyorsa ekranın altında bulunan “R” harfindeki reset düğmesine basarak kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında arıza devam ederse işlemi 3 kez daha tekrar edin. Sonuç aynı ise bu durumda seybomak kombi servisi aramalısınız. Anakart arızalı, elektrotlarda sorun veya gaz valfi arızalı olabilir. Net tespit için sorunun Eca Seybomak kombi servisi ekipleri tarafından yerinde görülmesi gerekmektedir.

E2 Arıza Kodu Yanlış alev sinyali.

 Fortius model kombinin yanlış alev sinyali aldığını belirten arıza kodudur. Bu durumda önce ekranın altındaki “R” konumlu reset düğmesine basarak cihazı maksimum 3 kez resetlemelisiniz. Resetleme sonucunda sonuç değişmiyorsa ve aynı kalıyorsa bu durumda seybomak kombi servisi aramalısınız. İyonizasyon elektrodunda, gaz grubunda veya anakartta sorun olabilir.

D1 Arıza Kodu Alev devresi sorunu.

 Cihazın alev devresinde sorun olduğunu belirtir. Alev sönmüyor olabilir ya da algılanmıyor olabilir. Seybomak kombi servis öncesi “R” konumlu düğmeye basarak kombiyi birkaç defa resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrasında da arıza durumu devam ederse eğer hiçbir müdahalede bulunmadan seybomak kombi servisi arayın. Gaz valfinde, anakartta ya da iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir.

Elektrik

C1 Arıza Kodu Elektronik kart ile iletişim kesintisi.

 Elektronik kart ile iletişimin koptuğunu ve irtibata geçilemediğini belirtir. Bu durum bir nevi elektronik kart arızasıdır. Müdahale için Eca Seybomak kombi servisi’ni arayarak yardım almalısınız. Elektronik kart arıza durumunda tamir edilerek veya değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

A1 Arıza Kodu Düşük voltaj problemi.

 Daireye veya kombiye gelen şebeke voltajının düşük olduğunu belirtir. Uzun olmamak koşulu ile bir süre kadar voltajlar düzene girsin diye beklemelisiniz. Bu durumda cihaz resete gereksinim duymaz. Uzun süre beklediniz ama sonuç aynı ise mutlaka Eca Seybomak kombi servisi’ni arayın. Düşük gelen voltaj sebebi ile elektronik kart yanmış veya hasar görmüş olabilir. Bu durumda net teşhis kadar  de önemlidir. Seybomak kombi servisi arayarak elektronik karta müdahale edilmesini sağlayın. Yalnız bu sorunu tekrar tekrar yaşama olanağınız bulunmaktadır. Bu gibi durumlar için ise önerilen kombi regülatörü kullanımıdır. Regülatör kullanırsanız eğer sorun tekrar etmez.

Su Basıncı

P1 Arıza Kodu Düşük su basınç uyarısı.

 Eca Fortius model kombilerde en sık karşılaştığımız sorundur. Tesisat suyunun azaldığını ve bu sebeple cihazın bloke duruma geçtiğini belirtir. Kombiye su basarak sorunu çözümleyebilirsiniz. Eca Fortius kombinin altında bulunan siyah veya mavi renkteki doldurma musluğunu sola çevirerek gösterge 1 ile 2 bar arasına gelene dek su basmalısınız. Su basma işlemi sonrasında arıza durumu düzelecek ekranda derece belirecektir. İşlem sonrasında sorun düzelmezse eğer “R” konumlu düğmeye bir kez basın. İşlem sonrasında da arıza düzelmezse veya işlemi yapamazsanız Eca Seybomak kombi servisi’ni arayabilirsiniz.

Gaz Valfi Arızası

Y1 Arıza Kodu Gaz valfi devresi sorunu.

 Gaz valfi devresinde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda cihaz ateşlemeyi başarılı şekilde yapamaz veya ateşlemeye devam eder. Net teşhis ve  için seybomak kombi servisi aramalısınız. Gaz valfinin yanı sıra elektronik kartta da sorun olabilir. Bu durumda seybomak kombi servisi arayarak yardım talep etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat