Eca fortius Plus

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Eca Fortius Plus DFO 24 HM/DFP 28 HM model hermetik kombi Hata Kodları

HAVA AKIŞI

24 Arıza Kodu Hava basınç anahtarı uyarısı.

 Eca Fortius Plus model kombiler hermetik olduğu için hava akışı fan yardımı ile sağlanmaktadır. Hava akış sorunu verdiğinde ise fan ile birlikte fanın bekçisi görevindeki prosestatta, bu parçaların çalışması adına komut veren elektronik kartta sorun olabilmektedir. Baca yerinden çıktığı zaman da hava akışı sağlanmaz. Bu nedenle net tespit ve  için mutlaka seybomak kombi servisi aramalısınız.

SICAKLIK

01 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık kilitlenmesi.

 Kalorifer devresi su sıcaklığı 105°C nin üstüne çıktığında aşırı ısınmadan dolayı kilitlenme olur yani cihaz bloke duruma geçer. Bu durumda önce kombi altında bulunan kalorifer giriş vanası kontrol edilmeli, kapalı ise açılmalıdır. Daha sonrasında kalorifer vanaları kontrol edilmeli kapalı ise açılmalıdır. En az 3 kalorifer kullanılır şekilde yani açık olmalıdır. Bu uygulama sonrasında resetleme yapılmalıdır. Panel üzerinde yer alan mavi “R” butonuna bir kez basılmalıdır. Arıza durumu devam ederse resetleme işlemi birkaç kez daha yapılabilir. Uygulama sonrasında sonuç alamadıysanız eğer; üç yollu vana konum atlıyor veya arada kalıyor olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, kalorifer tesisatında tıkanıklık olabilir, ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma olabilir, sirkülasyon pompası sıkışmış olabilir. Yerinde teşhis ve müdahale gerekeceğinden mutlaka seybomak kombi servisi aramalı yardım almalısınız.

06 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık uyarısı.

 Kombi içindeki suyun sıcaklığının maksimum seviyeyi aştığını belirtir. Bu bir uyarıdır. Bu uyarı alındığında cihaz resetlenmeli, vanalar kontrol edilmeli, vanalar kapalı durumda ise açılmalıdır. Buna rağmen sorun devam ederse seybomak kombi servisi aramalısınız. Müdahale gecikir ya da bu durumu fark etmezseniz eğer ekranda 01 uyarısı yani aşırı sıcaklık kilitlenmesi sorunu yaşanır.

12 Arıza Kodu Kalorifer devresi gidiş suyu sensör sorunu.

 Kalorifer devresi gidiş suyu sensörü arızalı olabilir, sensör kablolarında kopukluk veya kısa devre olabilir, sensör boruları nemlenmiş olabilir. Arıza durumu ne ise yerinde tespit yapılır ve sorun lenir. Bu durumda uzman yardımı almalısınız.

14 Arıza Kodu Sıcak su sensör sorunu.

 Sıcak su sorunu yaşayabileceğiniz bir arıza durumudur. Bu arıza durumunda sıcak su ntc sinde, ntc kablolarında veya borularında sorun olabilmektedir. Net tespit ve  için Eca Seybomak kombi servisi’ni aramanız gerekir.

ALEV DENETİMİ

04 Arıza Kodu Alev sinyali yok.

 Yani kombinin ateşleme yapmadığını belirtir. 3 ateşleme denemesi sonrasında brülörde alev oluşmadığı anlamına gelir. Bu durumda önce gaz girişlerini kontrol etmelisiniz. Konutunuza gaz geldiğinden ve kombinize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz var ise panelde bulunan mavi renkteki “R” düğmesine basarak kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında arıza düzelmez ise işlemi maksimum 3 kez daha tekrar edin. Sonuç aynı ise bu durumda Eca Seybomak kombi servisi’ni arayın. Brülörde alev oluşmuyorsa eğer; anakart, gaz valfi, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilir.

05 Arıza Kodu Alev kaybı.

 Fortius Plus kombi çalışırken brülörde alev kaybı olduğunu anlatır. Bu durumda önce “R” konumlu düğmeye basarak kombiyi resetleyin. Resetleme uygulamasından sonra da arıza düzelmez ise işlemi birkaç kez daha uygulayın. Yine bir sonuç alamazsanız eğer; gaz valfi, iyonizasyon elektrodu, anakart arızalı olabilir. Tespit ve  için mutlaka seybomak kombi servisi arayın.

11 Arıza Kodu Alev devresi sorunu.

 Yanlış alev anlamına gelen arıza kodudur. Gaz valfi kapalı olmasına karşın brülörde alevin algılanmaya devam ettiğini belirtir. Bu durumda sorun gaz valfi veya elektronik kartta olabilir. Tespit ve  için Eca Seybomak kombi servisi’nden yardım almalısınız.

GENEL

32 Arıza Kodu Güç kaynağı sorunu.

 Voltaj sorunu olarak da adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda dairenize gelen şebeke voltajı 160 V atlında demektir. Bir süre kadar beklemenizi öneriyoruz. Beklemenizdeki amaç voltajların düzeldiğinde sorunun da düzelme ihtimalinin olmasıdır. Uzun süre beklediniz ama sonuç aynı ise bu durumda Fortius Plus model kombide sorun meydana gelmiş demektir ve seybomak kombi servisi aramanız gerekir. Düşük voltaj sorunlarında genelde karşımıza anakart arızası çıkar. Anakart direk şebekeden gelen elektrik ile çalıştığı için voltajların düştüğü veya çıktığı durumlarda yanabilir ya da hasar görebilir. Anakart tamir uygulaması veya değişim ile sorun lenir. Yalnız arıza durumu tekrar edebileceğinden önerimiz kombi regülatörü kullanmanızdır. Aksi halde müdahale edilen anakarta hiçbir firma garanti sunmaz.

SU BASINCI

40 Arıza Kodu Düşük su basınç uyarısı.

 Tesisat su basıncının 1 bardan az olduğunu belirten arıza kodudur. Basıncın hangi seviyede olduğunu görüntüleyebilmek adına ekranın hemen üstünde bulunan ufak dikdörtgen düğmeye bir kez basmalısınız. Ekranda bar değeri hemen belirecektir. (Örneğin 0,7 gibi) Bu şekilde basıncın düşük olduğunu anlayarak kombiye su basmanız gerekir. Eca Fortius Plus kombinin sol alt tarafındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirmeli ekrandaki 40 arıza kodu silinene kadar su basmalısınız. Ekrandaki hata kodu silindi ise basınç ideal konuma ulaşmış demektir. İşlemi sonlandırabilir ve mavi doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatabilirsiniz. Basıncın şuan ki seviyesini öğrenmek için de yine ekranın üstünde bulunan düğmeye bir kez basabilirsiniz. İşlemi yapamazsanız veya işlem sonrasında arıza devam ederse Eca Seybomak kombi servisi’ni arayabilirsiniz.

GAZ VALFİ

20 Arıza Kodu Gaz valfi devresi arızası.

 Gaz valfi devresinde sorun olabileceği anlamına gelen arıza kodudur. Bu durumda cihaz başarılı ateşleme yapmaz veya alev algılanmaya devam eder. Sorun sadece gaz valfinde değil anakartta da olabilir. Bu nedenle de tespit ve  için seybomak kombi servisi aramanızı tavsiye ederiz.

DİĞER

30 Arıza Kodu CRC uzman parametre sorunu.

 Eksik EPK dosyası veya EPX dosyası KMSoft ile yüklü demektir. Uzman müdahalesi gerekir seybomak kombi servisi aramalısınız.

31 Arıza Kodu Güvenlik parametre sorunu.

 Eksik EPK dosyası veya EPX dosyası KMSoft ile yüklü. Cihaza müdahalede bulunmadan seybomak kombi servisi aramalısınız.

34 Arıza Kodu CRC-BCC-ID arızası.

 BCC kazan ile uyumlu değil ya da yanlış bir BCC takılmış demektir. Uzman yardımı almalısınız.

35 Arıza Kodu BCC yok.

 BCC nin takılmadığını veya çıkarıldığını belirten arıza kodudur. Eca Seybomak kombi servisi’ni arayarak yardım almalısınız.

36 Arıza Kodu CRC-BCC data sorunu.

 BCC deki parametrelerin değiştiğini veya EEPROM değerini kaybettiğini belirtir. Bu durumda işi uzmanına bırakmak gerekir, seybomak kombi servisi aramalı yardım almalısınız.

37 Arıza Kodu Farklı BCC yazılım sorunu.

 Elektronik kartın program yazılımı ile BCC yazılımının aynı olmadığını veya denk gelmediğini belirtir. Doğru bir ayar için uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

38 Arıza Kodu Hatalı BCC-ID numarası.

 BCC nin kazan ile uyumlu olmadığını yani yanlış bir BCC takıldığını belirtir. Uzman yardımı almanız gerekir.

39 Arıza Kodu Hatalı BCC montajı.

 BCC nin montajında sorun olduğunu belirtir. Doğru bir montaj uygulaması adına seybomak kombi servis yardımı almanız gerekir.

50 Arıza Kodu BCC aktivasyon sorunu.

 BCC aktivasyon prosedürünün tamamlanmadığını belirtir. Seybomak kombi servisi arayarak yardım almalısınız.

52 Arıza Kodu BCC kopyalama.

 BCC aktivasyon prosedürünü tamamlamadığını zaman ekranda belirir. Seybomak kombi servisi aramalı yardım almalısınız.

99 Arıza Kodu Sistem sorunu.

 Elektronik kart arızalı olabilir. Tespit ve  için mutlaka Eca Seybomak kombi servisi’ni arayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat