Eca confeo dijital

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Eca Confeo Dijital 24 kW bacalı bitermik, 24 kW hermetik bitermik, 24 kW hermetik manotermik, 28 kW hermetik manotermik model kombi Hata Kodları

BACA GAZI PROBLEMLERİ

T6 Hata Kodu Baca gazı sorunu (açık-kısa devre)

 Sadece bacalı kombilerde karşılaşılan bir arıza durumudur. Baca sensörü arızalı olabilir, baca sensörü kablolarında kopma veya temas durumu söz konusu olabilir. Temas durumunda kısa devre durumu yaşanır, kopma var ise açık devre sorunu yaşanır. Arızanın net tespit edilmesi açısından Eca Seybomak kombi servisi’ni aramanızı öneririz.

T2 Hata Kodu Baca gazı aşırı sıcaklık problemi

 Sadece bacalı kombilerde karşımıza çıkar. Baca çekişi kuvvetli olmayabilir, baca tıkalı olabilir. Baca sensörü çalışma aralığının dışına çıkar ise ve bu durum 10 saniyeden fazla sürerse cihaz bloke durumuna geçer. Tespit ve  için mutlaka seybomak kombi servisi aramalısınız.

HAVA AKIŞ PROBLEMLERİ

E4 Hata Kodu Prosestat sorunu (kısa devre)

 Sadece hermetik model Confeo Dijital kombilerde karşımıza çıkar. Kablolar kopmuş, bağlantılarda problem olabilir. Önce “R” konumlu düğmeye 2 saniye kadar basarak resetleme işlemi yapın. Arıza durumu düzelmez ise; Prosestat ile alakalı bir arıza durumudur. Sorun sadece prosestatta değil anakart veya fanda olabilir. Tespit ve sorunun çözümlenmesi için seybomak kombi servisi aramalısınız.

E5 Hata Kodu Prosestat sorunu (açık devre)

 Prosestat kabloları birbirine temas etmiş olabilir. Prosestat ile alakalı açık devre durumu olduğunu belirten bu arıza durumunda önce “R” düğmesine birkaç saniye basarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında arıza yine de devam etmekte ise mutlaka Eca Seybomak kombi servisi’ni arayın.

SICAKLIK PROBLEMLERİ

E3 Hata Kodu Aşırı ısı limit termostat sorunu (kilitlenme)

 Confeo Dijital model kombilerde limit termostatın aşırı sıcaklık sebebi ile açıldığını ve cihazı kilitlediğini belirtir. Bu durum hermetik ve bacalı modellerde yaşanabilir. Öncelikle cihazınız kış modunda ise peteklerin açık olduğundan ve kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalı şekilde ise mutlaka açın. “R” konumlu düğmeye 2 sn kadar basılı tutarak resetleme uygulaması yapın. Ana eşanjörde tıkanma, tesisatta tıkanma, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir. Üç yollu vana arızalı olabilir, pompa sıkışıyor olabilir… Birçok sebep olabileceği için arızanın yerinde görüşmesi ve tespit sonrası soruna müdahale edilmesi gerekir. Eca Seybomak kombi servisi’ni arayarak yardım almalısınız.

T1 Hata Kodu Aşırı ısınma sorunu uyarısı (elektronik limit)

 Bu bir uyarıdır. Cihaz içindeki suyun aşırı ısındığını belirtir. Soruna müdahale edilmez ise arıza durumu E3 e döner. Yani aşırı sıcaklık kilitlenmesi durumu yaşanır. Her iki sorunda da uzman yardımı almalısınız.

T3 Hata Kodu Kalorifer ntc sorunu (açık-kısa devre)

 Kalorifer sensörü yani merkezi ısıtma sıcaklık sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda kaloriferleriniz az ısınır veya hiç ısınmaz. Sensör değişimi gerekebilir, tabi sorun kablolarda veya bağlantılarda da olabileceğinden mutlaka uzman yardımı almalısınız.

T5 Hata Kodu Sıcak su ntc sorunu (açık-kısa devre)

 Sıcak su sensöründe yani kullanım suyu sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu durumda sıcak su sorunu yaşarsınız. Sensörün yanı sıra, sensör kablolarında ve bağlantılarında sorun olabilir. Tespit ve sorunun çözümlenmesi için seybomak kombi servisi aramanız gerekir.

T7 Hata Kodu Dış hava sıcaklık sensörü problemi (kısa devre)

 Dış hava sensörü her kombide mevcut değildir. Bulunan kombiler dış hava sensörü sayesinde dış ortam sıcaklığına göre çalışır, bulunmayan kombiler ayarlanan ısıya göre çalışır. Kombide dış hava sensörü var ise arızalı olabilir, yoksa da elektrik ile alakalı bir sorun yaşanıyor olabilir. Sorunun tespit edilmesi ve çözümlenmesi için mutlaka uzman yardımı alın.

ALEV DENETİMİ PROBLEMLERİ

E1 Hata Kodu Ateşleme problemi (alev yok)

 Confeo Dijital model kombide sıkça karşımıza çıkan arıza durumlarından biridir. Cihazın alev olmadığı için veya alevi algılamadığı için ateşleme yapmadığını ya da yapamadığını belirtir. Öncelikle gaz girişlerine bakın, konutunuzda gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz girişleri açık ve kombinize gaz geliyor ise “R” konumlu düğmeye 2 saniye kadar basılı tutarak resetleme yapın. Arıza düzelmez ise işlemi birkaç kez daha tekrar edin. Arıza durumunda yine bir değişme olmaz ise; anakart, gaz armatörü veya elektrotlarda (ateşleme-iyonizasyon) sorun olabilir. Sorunun tespit edilmesi ve çözümlenmesi için Eca Seybomak kombi servisi’ni arayın.

E2 Hata Kodu Yanlış alev sinyali

 Gaz valfinin kapalı olmasına rağmen brülörde alevin algılanmaya devam ettiğini belirtir. Seybomak kombi servis öncesi “R” konumlu düğmeye 2 saniye basarak resetleme işlemi uygulayın. Sorun devam ediyorsa eğer işlemi 3 kez daha tekrar edebilirsiniz. Sorun gaz valfi ile alakalı veya elektronik kart ile alakalı olabilir. Bunun yanı sıra iyonizasyon elektrodunda da sorun olabilir. Teşhis ve  için mutlaka seybomak kombi servisi arayın.

D1 Hata Kodu Alev devresi sorunu.

 Confeo Dijital model kombilerin alev devresinde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Seybomak kombi servis gelmeden önce “R” konumlu düğmeye 2 saniye basılı tutarak resetleme işlemi yapın. Arıza düzelmezse işlemi maksimum 3 kez daha uygulayabilirsiniz. Yine de sorunda düzelme durumu olmaz ise bu durumda Eca Seybomak kombi servisi’ne ulaşarak yardım almalısınız.

ELEKTRİK PROBLEMLERİ

C1 Hata Kodu Elektronik kart ile iletişim kopukluğu

 Elektronik karttan iletişim alınamadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda önce “R” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmaz ise Eca Seybomak kombi servisi’ni arayın. Sorun elektronik kart tamiri veya değişimi ile çözümlenecektir.

A1 Hata Kodu Besleme gerilim sorunu.

 Confeo Dijital model kombilerde düşük voltaj arızası olarak adlandırabileceğimiz bir arıza durumudur. Bu durumda önce bir süre beklemenizi öneriyoruz. Voltajların düzelmesi ile birlikte sorunun da düzelme seçeneği bulunmaktadır. Uzun süre beklemenize rağmen sorunda düzelme durumu olmazsa eğer hiçbir müdahalede bulunmadan seybomak kombi servisi arayın. Çünkü düşük gelen voltaj sebebi ile anakart hasar görmüş, arızalanmış olabilir. Anakarta müdahale edilerek sorun çözümlenir fakat aynı sorun yeniden yaşanabilir. Bu gibi durumları yaşamak zorunda kalmamak için mutlaka kombi regülatörü kullanın.

SU BASINÇ PROBLEMİ

P1 Hata Kodu Düşük su basınç ikazı

 Confeo Dijital model kombinin panelinin sağında yer alan bar göstergesine bakarsanız 0 değerine yakın olduğunu görürsünüz. Tesisat suyunun azaldığını veya bittiğini belirten arıza kodudur. Bu duruma tesisata su basmanız gerekir. Confeo Dijital model kombinin altında monteli şekilde olan siyah ya da mavi doldurma musluğunu sola doğru yavaşça çevirdiğinizde su dolumu başlar ve su sesi gelir. Aynı anda bar göstergesine de bakmalı 1 ile 2 bar arasına gelecek şekilde su basma işlemi uygulamalısınız. Uygulama sonrasında doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Arıza düzelecektir. Yine de bir düzelme durumu olmaz ise mutlaka seybomak kombi servisi arayın.

GAZ VALFİ PROBLEMİ

Y1 Hata Kodu Gaz valfi devresinde sorun.  

Gaz valfi yani ateşleme devresinde sorun olduğunu anlayabiliriz. Bu arıza durumunda öncelikle resetleme işlemi uygulayın. “R” konumlu düğmeye 2 saniye kadar basılı tutun ve cihazın resetlenmesini sağlayın. Resetleme sonrasında da arıza durumu devam etmekte ise Eca Seybomak kombi servisi’ni arayarak yardım alın, cihaza müdahalede bulunmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat