Demirdöküm Thema fast

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Demirdöküm ThemaFAST Hata Kodları

ThemaFAST HK 30-5 C model hermetik kombiler

F01 ve F04 Gaz yokluğu veya alev oluşma sorunu

Daireye gaz gelmediğini veya gaz ile alakalı sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda önce dairenize gelen gaz girişlerini kontrol etmeniz gerekir. Yani gaz vanaları kapalı durumda ise açık konuma çevirmelisiniz. Dairenize gaz geliyorsa eğer kombiyi resetlemeniz gerekir. ThemaFAST model kombilerde reset düğmesi bulunmaz. 0-1 konumlu düğmeden resetleme işlemi uygulamalı yani cihazı önce kapatıp birkaç saniye sonra yeniden açmalısınız. İşlemi sorun düzelmediği sürece birkaç kez tekrarlayın. Arıza durumu yine de devam etmekte ise; anakartta, elektrotlarda veya gaz valfinde sorun olabileceği için Seybomak Kombi Servisi’ni arayarak yardım alın.

F02 Arıza Kodu Hava başarısızlığı.

ThemaFAST model kombiler hermetik olduğu için hava başarısızlığı sorununda fan, prosestat veya anakartta problem olabilmektedir. Çünkü ThemaFAST model kombilerde hava akışı fan ile sağlanır. Fanın bekçisi olarak adlandırabileceğimiz prosestatın arızalı olması veya anakartta sorun olması gibi durumlarda bu problem yaşanabilir. Hangi parçada sorun var ise ekipler yerinde görüp tespit yapar ve parça değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

F03 Arıza Kodu Hava başarısızlığı devam ediyor.

Yaşanan F02 hata koduna müdahale edilmediğinde ve cihaz 2 saat 40 dakika içinde 3 kez arızayı devam ettirdiğinde bu sorun yaşanır. Tespit ve müdahale için mutlaka Seybomak Kombi Servisi aramalısınız.

F05 Arıza Kodu Aşırı ısınma emniyeti.

kombinin aşırı ısınma durumuna karşı emniyete alındığını belirten arıza kodudur. Bu gibi durumlarda cihaz petek konumunda çalışıyor ise petek vanalarına bakılmalı, kapalı şekilde ise açılmalıdır. Bir de minimum 3 peteğin çalışır durumda olması gerekmektedir. Arıza durumu yine de devam ederse açma-kapama işlemini birkaç kez tekrar edin. Sorunun düzelmediği durumda işi uzmanına bırakın. Bu gibi arıza durumlarında; ana eşanjörde tıkanıklık-kireçlenme, üç yollu vanada konum atlama ya da ortada kalma, kalorifer filtresinde tıkanma, tesisatta tıkanma, devir daim pompasında sıkışma gibi durumlar yaşanabilir. Net tespit ve özellikle de sorunun çözümlenmesi adına Seybomak Kombi Servisi’ni aramanız gerekir.

F06 Arıza Kodu Isıtma sensörü sorunu.

kombide ısıtma sensörü kalorifer sensörüdür. Kalorifer ntc si olarak da adlandırabiliriz. Sensörün arızalı olduğu durumlarda, sensör kablolarında kopma-kısa devre olduğunda veya sensör borularında nemlenme olduğuna böyle bir arıza kodu ile karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda tespit ve müdahale için Seybomak Kombi Servisi aramalısınız.

F08 Arıza Kodu Mikrofast sensör sorunu.

Çözüm Harici bir sensördür. Sensör arızalı olduğunda, kablolarında veya borularında sorun olduğunda yaşanabilir. Net teşhis ve problemin çözümlenmesi adına Seybomak Kombi Servisi aramalısınız.

F09 Arıza Kodu Su basınç sensör hatası.

kombilerde su basıncını yani barı ölçme görevinde olan parçadır. Su basınç sensörü arızalı ise göstergede yanlış basınç gösterilir. Bu durumda sorunun çözümlenmesi adına su basınç sensör değişimi gerekebilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede etmeden Seybomak Kombi Servisi aramalısınız.

F11 Arıza Kodu Anakart problemi.

Cihaz bu durumda bloke olur ve çalışma yapmaz. Anakart kombinin beynidir. Arızalı olduğunda ise tamiri veya değişimi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda cihazı kapatıp açarak resetlemelisiniz. İşlemi birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Sorunda yine de düzelme durumu olmazsa eğer mutlaka Seybomak Kombi Servisi aramalısınız.

F12 Arıza Kodu Ekran kartında veya uzaktan kumanda panelinde sorun.

Kombide kullanıcı arayüz olarak da adlandırabileceğimiz ekran kartında veya uzaktan kumanda panelinde sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu durumda hangi parçada sorun olduğunu veya hangi sorunun yaşandığını bilmek, sorundan kurtulmak amacı ile Seybomak Kombi Servisi aramalı yardım talebinde bulunmalısınız.

F13 Arıza Kodu Ana devre hatası.

Bu sorun genelde elektronik kartta problem olduğu zaman yaşanmaktadır. Teknik açıdan cihazı kapatıp birkaç saniye sonra açmalısınız. Bu işlemi maksimum 3 kez tekrar etmenize rağmen sorunda düzelme olmaz ise tespit ve çözüm için Seybomak Kombi Servisi aramalısınız.

F14 Arıza Kodu Kalorifer devresi su sıcaklığı 95°C nin üzerinde.

Kalorifer devresindeki su sıcaklığının maksimum seviyeyi aştığını belirten arıza kodudur. Bu durumda öncelikle kaloriferlerin açık olup olmadığına bakın. Kapalı ise açın. Kombi altındaki tesisata bağlı kalorifer vanalarını kontrol edin ve kapalı ise açın. Buna rağmen sorun devam etmekte ise cihazı kapatın ve bir süre kadar kapalı şekilde bırakın. Daha sonrasında açın. Sorun devam ediyor ise mutlaka Seybomak Kombi Servisi’ni arayarak yardım alın.

F15 Arıza Kodu Steps motor arızası.

kombilerde bulunan üç yollu vananın steps motorunda sorun olabileceğini belirtir. Bu durumda cihaza müdahale etmeksizin Seybomak Kombi Servisi aramalısınız.

F16 Arıza Kodu Gaz valfi selenoid valf sorunu.

Gaz valfinin üzerinde yer alan valflerde problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda sorun gaz valfinde ya da elektronik kartta olabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka Seybomak Kombi Servisi arayın.

F17 Arıza Kodu Voltaj 165 V altında.

Şebeke gerilim sorunudur. Voltajların düşük olduğunu belirtir. Cihaz bu durumda otomatik resetlenir. Bir süre kadar beklemenizi öneriyoruz. Voltajlar düzene girdiğinde sorun da çözümlenebilir. Uzun süre beklediniz ama arıza durumu hala devam etmekte ise anakart hasar görmüş ya da düşük voltaj sebebi ile yanmış olabilir. Anakart tamiri ya da değişimi ile problem çözümlenebilir. Yalnız sorun yine tekrar edebileceğinden yeniden anakart sorunu yaşamamak adına kombi regülatörü kullanmanızı önermekteyiz.

F18 Arıza Kodu Kullanıcı arayüz sorunu.

kombilerde kullanıcı arayüz olarak adlandırılan parça ekran kartıdır. Ekran kartında sorun olduğunu belirten bu arıza durumunda mutlaka Seybomak Kombi Servisi aramalı, cihaza herhangi bir müdahalede bulunmamalısınız.

F19 Arıza Kodu Sensör sıcak su talebinde boru üzerinde irtibatlı değil.

Sensör kablolar ve borular ile bağlantılıdır. Boru üzerinde irtibat halinde olmadığı zaman ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda sensörde veya borularında sorun olabileceğinden Seybomak Kombi Servisi yardımı almanız gerekir.

F20 Arıza Kodu Kullanıcı arayüz ile kombi uyumlu değil.

Ekran kartı ile kombinin uyum sağlamadığını belirtir. Öncesinde ekran kart değişimi yapıldı ise parça kombiye uygun olmayabilir ya da yerine tam takılmamış olabilir. Yeniden servisi çağırmanız gerekir. Öncesinde bir müdahale olmadı ise muhtemel sebep anakart ile alakalı olabilir. Bu durumda kombiyi birkaç kez kapatıp açmalısınız. Kapatıp açma işlemi sonrasında sorun düzelmezse eğer Seybomak Kombi Servisi aramanız gerekir.

F21 Arıza Kodu Su basıncı düşük.

kombilerde tesisat su basıncının olması gereken değerin altında olduğunu belirtir. Yani sisteme su basarak sorunu çözümleyebilirsiniz. ThemaFAST kombinin sol alt tarafındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirdiğinizde su sesi gelir ve yuvarlak bar göstergesinde yükselme olur. Bar değeri 1,5 e gelene kadar su basın. Su basma işlemi sonrasında mavi doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Su basma uygulamasından sonra sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise cihazı kapatıp birkaç saniye geçtikten sonra yeniden açın. Sorun düzelmiyorsa veya işlemi yapamıyorsanız Seybomak Kombi Servisi’ni arayabilirsiniz.

F22 Arıza Kodu Su basıncı yüksek.

Tesisat su basıncının yüksek olduğunu yani 2,7 bar üstünde olduğunu belirtir. Basıncın yüksek olduğunu yuvarlak bar göstergesine bakarak da görebilirsiniz. Yüksek basıncı düşürmek için ThemaFAST model kombiye en yakın petek havasını almanız gerekir. Hava alma müşürünü açtığınızda su gelecektir. Basınç 1,5 olana kadar su almaya devam edin. Bu değere geldiği zaman su alma işlemini bırakın sorun düzelecektir. Düzelme olmadığı taktirde cihazı kapatın ve birkaç saniye sonra yeniden açın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat