Demirdöküm Sargon Condense

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Demirdöküm Sargon Condense Hata Kodları

Sargon Condense HK B224C- Sargon Condense HK B230C model kombilerde geçerlidir.

F0 Arızası Yetersiz tesisat su basınç sorunu

Bu durumda Sargon Condense kombinin su basıncının düşük olduğunu belirtebiliriz. Yapılması gereken uygulama da oldukça basittir. Kombiye su basmanız ve tesisat suyunu normal seviyeye getirmeniz gerekir. Bu seviye 1 ile 2 bar arasıdır. Su basma işlemini kombinin sol alt kısmında yer alan siyah doldurma musluğu ile yapabilirsiniz. Bar değer gereken seviyeye ulaştığında işlemi sonlandırın. Cihazda düzelme olacaktır. Düzelme olmazsa da cihazı resetleyin. Reset işlemini düzelme olmadığı durumda 3 kez daha tekrarlayabilirsiniz. Yine de düzelme olmaz ve sorun devam ederse yardım için Seybomak Kombi Servisini aramalısınız.

F1 Arızası Limit termostat sorunu

Kombide aşırı ısınma sorunu olarak da adlandırabileceğimiz arıza kodudur. Limit termostat kombideki su sıcaklığı yüksek olduğunda, yüksek sıcaklık sebebi ile cihazı korumaya alır. Bu durumda cihaz arızaya geçer ve bloke durumda kalır. Bu sorunda birkaç resetleme işlemi ve cihaz petek konumunda ise petek vanalarını kontrol edebilirsiniz. En azından 3 peteği mutlaka kullanmanızı öneririz. Petek vanaları kapalı ise açın, açıkken de sorun yaşanıyor ise veya kombi sıcak su konumunda bu sorunu yaşattırdı ise; ana eşanjör kireçlenmiş veya tıkanmış, üç yollu vana konum değiştiriyor veya arada kalıyor, kalorifer filtresi tıkanmış, tesisat tıkanmış veya devir daim pompası sıkışmış olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka Seybomak Kombi Servisi yardımı alın.

F2 Arızası Kullanım suyu ntc sorunu

kombide sıcak su sensöründe yani ntc sinde sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu sorun yaşanıldığında sıcak su alamazsınız. Sorunun en önemli sebebi sıcak su sensörünün arızalı olmasıdır. Buna istinaden; sensör kablolarında kopma veya kısa devre, borularda nemlenme olduğunda da sorun yaşanacaktır. Bu durum için de mutlaka Seybomak Kombi Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

F3 Arızası Tesisat suyu ntc sorunu

Cihazda bulunan kalorifer sensöründe yani ntc sinde problem olduğunu anlayabileceğimiz arıza kodudur. Bu durumda da peteklerinizde ısıtma durumu olmaz. Kalorifer sensörü arızasının yanı sıra, kablolarda kopma veya kısa devre, borularda nemlenme olması gibi durumlarda da yaşanabilmektedir. Bu durumda net tespit için uzman Seybomak Kombi Servisi yardımı almalısınız.

F4 Arızası Ateşleme-iyonizasyon sorunu

Ekranda F4 arıza kodu ile birlikte “reset” yazısı belirir. Bu durumda cihaza gaz gelmiyor veya cihaz gazı algılamıyor diyebiliriz. Öncelikle gaz vanalarının açık olduğundan ve konutunuza gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz geldiğinden eminseniz eğer kombinize reset atmalısınız. Resetleme sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise bu durumda servis yardımı almalısınız. Gaz yokluğu sorunlarında; anakart, gaz grubu, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için Seybomak Kombi Servisi yardımı almalısınız.

F5 Arızası Hava akış anahtarı sorunu

Kombilerde hem bacalı hem de hermetik çeşit bulunur. Bu arıza durumunda cihazın çeşidine göre hava akışı ve bu işlevi sağlayan parçalar değişir. Sargon Condense model hermetik kombilerde; fan, anakart ya da prosestat arızası söz konusu olabilir. Sargon Condense model bacalı kombilerde; bacanın çekmemesi, bacanın tıkalı olması veya baca sensöründe sorun olması durumunda problem yaşanır. Bu gibi durumlarda tespit ve çözüm Seybomak Kombi Servisine bırakılmalıdır. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

F6 Arızası Dış hava sensör arızası

Dış hava sensörü çoğu kombide yer almaz. Dışarıya takılır ve dış hava sıcaklığına göre cihazı çalıştırır. Arızalandığı zaman genelde ekranda bu hata kodu yer alır. Fakat dış hava sensörü olmayan kombiler de vardır. Olmayan kombilerde karşılaşılan bu sorunda elektrik aksağında bir sorun vardır denilebilir. Tespit ve müdahale için Seybomak Kombi Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

OC Arızası Dış hava sensörü devreye girdiği zaman ekranda belirmektedir. Arıza değildir. Bilgi amacı ile ekranda belirmektedir.

CC Arızası Dış hava sensörünün devreye giremediğini belirtmektedir. Arıza değildir. Kombi şalterinden kapatılıp yeniden açıldığında ekranda belirir. Bir süre sonra ekrandan gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat