Demirdöküm Nitron

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Demirdöküm Nitron Hata Kodları

Demirdöküm Nitron HK F 224/ HK F 230 model hermetik kombiler için geçerlidir.

F1 Arıza Kodu Limit termostat sorunu.

Kombi sıcaklığının yükselmesi sebebi ile limit termostatın devreye girdiğini cihazı emniyete aldığını belirtir. Bu arıza durumunda cihaz kalorifer sisteminde çalışmakta ise önce kalorifer vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı ise mutlaka açın. Vanalar açık durumda ise kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında da arıza durumu devam etmekte ise bu durumda servisi arayın. Ana eşanjörde kireçlenme, tıkanma durumlarında, üç yollu vananın ortada kalması ya da konum değiştirmesi durumlarında, pompanın sıkıştığı, kalorifer tesisatının tıkandığı veya kalorifer filtresinin tıkalı olduğu durumlarda bu sorun yaşanabilir. Net teşhis ve çözüm için işi uzmanına bırakmalısınız.

F2 Arıza Kodu Kullanım suyu ntc sorunu.

Sıcak su sensörü arızasında, sensör bağlantılarında kopukluk veya kısa devre olduğunda ya da sensör borularında nemlenme olduğunda bu sorun yaşanır. Bu gibi arıza durumlarında net teşhis ve müdahale için Seybomak Kombi Servisi aranmalı yardım talep edilmelidir.

F3 Arıza Kodu Tesisat suyu ntc sorunu.

Kalorifer sensörü arızalandığında, sensörün bağlantılarında veya borularında sorun olduğunda bu problem ile karşılaşılabilir. Bu durumda net teşhis ve müdahale için mutlaka Seybomak Kombi Servisini aramalısınız.

F4 Arıza Kodu Ateşleme sorunu.

Karşımıza sıkça çıkan bu arıza durumunda ekranda “RESET” ve anahtar sembolü de belirir. Cihazın ateşleme yapmadığını belirten bir arıza kodudur. Bu durumda önce konutta gaz olduğundan ve kombiye gaz geldiğinden emin olunmalıdır. Gaz girişlerinde sorun yoksa kombi resetlenmelidir. Maksimum 3 reset uygulamasından sonra da sorun devam etmekte ise mutlaka servis yardımı alınmalıdır. Ateşleme sorununun yaşanmasındaki muhtemel sebepler; elektronik kart, gaz valfi, iyonizasyon ateşleme elektrodu arızasıdır. Hangi parça ya da parçalarda sorun olduğunu ancak uzman servis ekibi yerinde görerek size bildirebilir ve onayınız ile gerekli müdahale sağlanabilir. Mutlaka uzman yardımı alınız.

F5 Arıza Kodu Atık gaz sistem sorunu.

Hava akışı sorunu olduğunu belirten hata kodudur. Nitron model kombiler hermetik olduğu için atık gaz ve temiz hava alışverişini fan ve dışarı uzanan hava akım borusu ile sağlar. Fan, prosestat ve elektronik kart arızalı olduğunda bu sorun yaşanır. Bu parçaların hangisinde sorun olduğunu bulmak için uzman Seybomak Kombi Servisi ekiplerinin arızayı yerinde görmesi gerekir. Müdahale de arızalı parçanın arıza durumuna bağlı değişmektedir.

F6 Arıza Kodu Dış hava sensör sorunu.

Nitron kombilerin her birinde dış hava sensörü bulunmamaktadır. Dış hava sensörü dışarı monte edilen ve dış ortamın ısısına göre kombiyi çalıştırmakta olan bir sensördür. Nitron model kombinizde var ise arızalı olduğunu belirtir, yoksa da elektrik aksağında sorun olabilmektedir. Net tespit ve müdahale için mutlaka Seybomak Kombi Servisi arayın.

F7 Arıza Kodu Hava akış sensörü bağlantı sorunu.

Nitron kombilerde hava akış sensörü prosestattır. Prosestat bağlantılarında sorun olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Parçada sorun da olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için mutlaka Seybomak Kombi Servisi ile görüşmelisiniz.

F8 Arıza Kodu Fan hareketi yok.

Nitron kombilerde hava akışı fan ile sağlanmaktadır. Fanın hareketsiz kaldığı durumlarda ekranda bu sorun yaşanır. Bu durum fan ile veya elektronik kart ile alakalı olabilir. Bu durumda tespit ve müdahale için Seybomak Kombi Servisi aramalısınız.

F9 Arıza Kodu Kablolama sorunu.

Prosestat kablosu köprülenmemiş ise ekranda bu hata kodu yer alır. Bu durumda çözüm odaklı yardımları almak üzere Seybomak Kombi Servisini aramalısınız.

F10 Arıza Kodu Kalorifer tesisatı su basınç sorunu.

Nitron kombi su basıncının düşük veya yüksek olduğunu belirten arıza kodudur. Ekranda F10 arıza kodu ile birlikte anahtar sembolü belirir ise bu basıncın düşük olduğunu, ekranda F10 arıza kodu ile birlikte anahtar sembolü yanıp söndüğünde basıncın yüksek olduğunu anlayabilirsiniz. Basınç düşük ise Nitron kombinin sol alt tarafında bulunan siyah doldurma musluğunu sola çevirerek su basmalısınız Ekrandaki değer 1,5 olana kadar su basın, sonrasında doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Basınç yüksek ise en yakın kalorifer havasını alın ve yüksek basıncı düşürmelisiniz Sorun işlemler sonrasında düzelmez ise resetleme işlemi yapın. İşlemleri yapamadığınız durumda veya sorunun düzelmediği durumda Seybomak Kombi Servisi yardımı almalısınız.

F11 Arıza Kodu Sirkülasyon sorunu.

Nitron model kombide devir daim yani sirkülasyon sağlama görevinde olan pompada arıza olduğunu belirtir. Su dolaşımı olmadığı için bu arıza durumu yaşanır. Cihaz petek konumunda ise petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Kapalı ise mutlaka açın. Petek vanaları açık veya kombi yaz konumunda iken bu sorun yaşandı ise pompa arızalı olabilir. Mutlaka Seybomak Kombi Servisi yardımı alınız. Pompa tamiri ya da değişimi gerekebilir.

F12 Arıza Kodu Düşük voltaj problemi

Şebeke geriliminin 165 V altında olduğu durumlarda kombi ekranında bu hata kodu belirir. Bu durumda bir süre kadar bekleyin. Kombi kendi kendini resetler. Uzun süre bekleme sonucunda sorun devam ediyorsa eğer elektronik kart yanmış veya arızalı olabilir. Müdahale için Seybomak Kombi Servisi yardımı alın. Yalnız sorunun tekrar etmemesi amacı ile de mutlaka kombi regülatörü kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat