Demirdöküm Kalisto Kombi

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Kalisto model kombilerin kendi içinde Basic ve Digital modelleri yer alır. Arıza durumları da ona göre değişmektedir. 

Demirdöküm Kalisto Basic Model Arıza Kodları

30 Ledi Yanıp Sönüyor ise Tesisat suyu sensör sorunu.

Kalorifer ntc si arızalı olabilir. Ntc kablolarında kopukluk, kısa devre durumu veya ntc borularında nemlenme olabilir. Bu gibi durumlarsa tespit ve çözüm için Seybomak Kombi Servisi aramalısınız.

40 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kullanım suyu sensör sorunu.

Sıcak su ntc si arızalı olabilir. Ntc nin yani sıra sorun kablolarla alakalı veya boru ile alakalı olabilir. Direk sensör arızalı diyemeyiz. Net teşhis ve çözüm için mutlaka Seybomak Kombi Servisini arayarak yardım alın.

50 Ledi Yanıp Sönüyor ise Tesisat su basıncı düşük.

Kalisto Basic model ledli kombilerde 50 ledi yanıp söndüğünde tesisatta su olmadığını veya azaldığını anlayabilirsiniz. Panelin sol tarafındaki bar göstergesine bakın. 1 barın altını gösterdiğini anlayabileceksiniz. Bu durumda yapmanız gereken şey basıncı yükseltmektir. Kalisto kombinin sol alt tarafındaki siyah doldurma musluğunu sola çevirerek açmalı, bar göstergesini takip ederek 1,5 bar değerine geldiğinde sağa çevirerek kapatmalısınız. Bu sayede su basma işlemi tamamlanır ve sorun çözümlenir. Sorun çözümlenmez de devam ederse resetleme (açma-kapama) işlemi yapabilirsiniz. İşlemi yapamasanız veya yapmanıza rağmen sorun düzelmezse Seybomak Kombi Servisini arayabilirsiniz.

60 Ledi Yanıp Sönüyor ise Hava akış problemi.

Bu arıza durumunda Kalisto model kombinin çeşidi önemlidir. Yani bacalı mı yoksa hermetik mi? sorusunun yanıtını bilmek gerekir. Arızalı parçalar çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Size her iki kombide de mevcut arızalı parçalar hakkındaki bilgileri sunalım. Bacalı Kalisto kombilerde; baca sensöründe sorun olabilir, baca tıkalı olabilir ya da baca çekmiyor olabilir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı gerekir. Hermetik Kalisto kombilerde; prosestat, fan ya da anakartta sorun olabilir. Bu durumda tespit ve müdahale için Seybomak Kombi Servisini aramalısınız.

70 Ledi Yanıp Sönüyor ise Aşırı ısınma problemi.

Kalisto kombiniz kış modunda ise kalorifer vanalarını kontrol edin. Kapalı şekilde ise mutlaka açın. Sorun düzelmezse ya da cihaz yaz konumunda ise resetleme (açma-kapama) işlemi uygulayın. İşlemlerden sonra sorun düzelmez ise; üç yollu vana arızalı olabilir, ana eşanjörde kireç veya tıkanma olabilir, pompa sıkışmış olabilir, tesisat tıkalı veya kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka Seybomak Kombi Servisini arayın.

80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Gaz beslemesi sorunu.

Yani ateşleme sorunu olarak adlandırabiliriz. Bu gibi durumlarda önce konutunuzda gaz olduğundan ve Kalisto model kombinize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Dairenizde gaz var ise kombi yanındaki gaz vanasını kontrol edin, kapalı ise açın. Gaz olduğundan eminseniz eğer resetleme işlemi yani kombiyi kapatıp açma işlemi uygulayın. Uygulama sonrasında sonuç değişmiyorsa eğer; elektrotlarda (iyonizasyon-ateşleme), gaz valfinde veya elektronik kartta sorun olabilir. Tespit ve çözüm için Seybomak Kombi Servisi’ni aramanızdır.

Kalisto Digital Model Arıza Kodları

F1 Arızası Aşırı ısınma emniyet termostat sorunu

Kalisto kombi ekranında beliren bu hata kodunda kombide aşırı ısınma durumu söz konusudur. Aşırı limit termostatının devreye girerek cihazı devre dışı yaptığını yani bloke ettiğini belirtir. Bu durumda önce cihazınızı birkaç kez resetleyin. Düzelme olmaz ise ve kombi kış konumunda ise kalorifer vanalarını kontrol edin. Kapalı olan kalorifer vanalarını açın. Yine de sorun yaşanmakta ise Demirdöküm Servisi yardımı alın. Bu gibi arıza durumları birçok sebebe bağlıdır. Ana eşanjör kireçlendiğinde veya tıkandığında, tesisat tıkalı olduğunda, kalorifer filtresi tıkandığında, üç yollu vananın konum değiştirdiği durumlarda veya ortada kaldığında, devir daim pompasının sıkıştığı durumlarda bu sorun yaşanabilmektedir. Tespit ve müdahale için mutlaka Seybomak Kombi Servis yardımı alınız.

F2 Arızası Kullanım suyu sensör sorunu

Demirdöküm Kalisto kombide mevcut olan bu hata kodunda sıcak su kullanımınız sınırlanır. Yani kullanım sağlayamazsınız. Kullanım suyu sensöründe bir diğer deyiş ile ntc sensörde sorun var demektir. Sensör kablolarında kopukluk, kısa devre durumlarında veya borularda nemlenme olduğunda da bu sorun yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlar sebebi ile uzman yardımı alın önerisinde bulunabiliriz.

F3 Arızası Tesisat suyu sensör sorunu

Bu arıza kodu kalorifer suyu sensöründe bir sorun olduğunu belirtir. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda kaloriferlerin çalışması durur veya kaloriferler beklenen sıcaklıkta ısıtma yapmaz. Kalorifer sensörü olarak da adlandırdığımız ntc de sorun olabilir, ntc kablolarındaki kopukluk ve kısa devre durumlarında, borularında nemlenme durumlarında da bu sorun yaşanabilir. Net teşhis ve müdahale için Seybomak Kombi Servisi aramalı yardım almalısınız.

F4 Arızası  İyonizasyon-ateşleme sorunu

Kalisto kombilerde karşınıza sıkça çıkabilen arıza durumlarından biridir. Ateşleme sistemi sorunu veya gaz yokluğu sorunu olarak da adlandırılabilir. Bu arıza kodu ile karşılaştığınız zaman öncelikle dairenizde gaz olduğundan emin olmak adına gaz vanalarını kontrol edin. Ocağınız doğalgazlı ise ocağınızı çalıştırmayı deneyin. Dairenizde gaz yoksa doğalgaz dağıtım şirketinden yardım alın. Dairenizde doğalgaz var ise kombinizi resetleyin. En fazla 3 resetleme işleminden sonra da sorun düzelmez ise servis yardımı almanız gerekir. Bu gibi arıza durumlarında; iyonizasyon ateşleme elektrodunda, anakartta veya gaz valfinde sorun olabilmektedir. Tespit yapan uzman Seybomak Kombi Servisi ekibi gereken müdahaleyi de yerinde yapacaktır.

F5 Arızası Atık gaz sensör sorunu

Bu arıza durumunda Kalisto model kombinin çeşidi önemlidir. Kalisto bacalı kombilerde F5 Arızasının sebepleri: bacanın tıkalı olması, çekmemesi veya baca sensöründe arıza olmasıdır. Kalisto hermetik kombilerde F5 Arızasının sebepleri: elektronik kart, fan veya prosestat gibi parçalarda sorun olmasıdır. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda yapabileceğiniz işlem bulunmamaktadır. Net teşhis ve müdahale için mutlaka Seybomak Kombi Servisi arayınız.

F6 Arızası Dış hava sensör bağlantı sorunu

Dış hava sensörü dış ortama takılarak dış ortam sıcaklığına göre kombiyi çalıştıran bir parçadır. Her kombide yer almaz. Kombide dış hava sensörü varsa eğer bağlantısında sorun var demektir. Kombide dış hava sensörü yoksa ve olmamasına karşın bu sorun yaşanılmakta ise bu durumda elektrik sisteminde bir sorun var demektir. Tespit ve müdahale için Seybomak Kombi Servisi yardımı almalısınız.

F7 Arızası Tesisat su basıncı sorunu

Kalisto kombinin tesisat su basıncının düşük veya yüksek olduğunu belirten arıza kodudur. Panelin solunda yer alan bar göstergesine bakın bu sayede basıncın düşük veya yüksek olduğunu anlayabilir ona göre bir uygulama yapabilirsiniz. Kalisto kombi basıncını yükseltmek için kombinin sol alt kısmında monteli durumda olan siyah doldurma musluğunu sola çevirerek açmalısınız. Açtığınız zaman basınç değeri yükselecektir ve 1,5 değerine gelecektir. Bu değer ideal su basınç konumudur. Bu değere kadar su basın ve doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Bu uygulama sonrasında sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapın. Sorun yine de düzelmezse veya işlemi yapamadıysanız eğer mutlaka Seybomak Kombi Servisi yardımı alın. Kalisto kombi basıncını düşürmek için kombiye en yakın kaloriferin havasını alın. Hava alma bölümü açın ve su alın. Su aldıkça bir yandan da bar göstergesini takip edin. Basınç 1 ile 2 barın ortasını gösterdiğinde işlemi sonlandırın. Bu şekilde sorunu çözümlemiş olacaksınız.

OC Arızası Dış hava sensörünün devreye girdiğini gösterir. Bu bir arıza durumu olmamaktadır. Bilgilendirmedir.

CC Arızası Dış hava sensörünün devrede olmadığını gösterir. Bu bir arıza durumu olmamaktadır. Kombi enerjisi kesilip yeniden verildiğinde bu uyarı kodu ekranda belirir. Bir süre sonrasında silinecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat