Buderus GB 022 Hata Kodları

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Buderus GB 022 Hata Kodları

O – OA – OC – OE – OH – OL – OU – OY Arızaları İşletme evresi.

Cihazın işletmeye hazır olduğunu belirtir. Bir süre sonra düzelecektir. Düzelme olmaz ise Seybomak Kombi Servisi yardımı alabilirsiniz.

1C Arızası Limit termostat veya brülör termostatı açıldı.

Atık gaz limit termostatının (STB) ya da brülör termostatının yüksek sıcaklık ölçerek açıldığını belirten arıza kodudur. Bu durumda cihazın su sıcaklık derecesi olması gerekenin üstüne çıkmıştır. Aşırı ısınma sorunu olarak da adlandırılabilir. Bu sorunun birçok sebebi bulunmaktadır. Öncelikle cihazın susuz çalışmadığından ve basınç değerinin ideal konumda (1,5 değerinde) olduğundan emin olun. Basınç düşük ise su basın. Kazanı birkaç kez resetleyin. Cihaz kış modunda ise kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olun. Bu kontrollerden sonra yine de sorun yaşanıyor ise mutlaka Seybomak Kombi Servisi ile görüşerek yardım alın.

2F Arızası Gidiş ve emniyet sensörü arasında bağlantı ya da değer sorunu.

Gidiş suyu sıcaklık sensörü ve aşırı limit termostatın, brülörün start vermesinden sonra ısıtma suyunda artış okumadığını ya da gidiş sensörü ile limit termostat arasında sıcaklık farkının yüksek olduğunu belirten arıza kodudur. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmamalı mutlaka uzman yardımı almalısınız.

2P Arızası Emniyet sensörü devreye girmiyor.

Ani sıcaklık artışı görüldüğünü belirten arıza kodudur. Bu durumda cihaz su sıcaklığının saniyede 5°C yükseldiğini belirtir. Bu durumda filtre, tesisat tıkalı olabilir, pompada sorun olabilir, kalorifer vanaları kapalı olabilir, ana eşanjörde kireç veya tıkanma olabilir, üç yollu vanada sorun olabilir. Seybomak Kombi Servisi yardımı alırsanız sorun yerinde görülür ve tespit sonrası gereken müdahale, uzmanı tarafından yerinde yapılır.

3A Arızası İşletme sırasında alev sönüyor.

Fan ile alakalı bir sorundur. Gösterge sinyalinin ya da geriliminin işletme evresinde kesildiğini belirtir. Bu durumda işletme sırasında alev söner. Cihaz çalışma yapmaz. Cihazı resetleyerek çözümleyebileceğiniz bir arıza durumu değildir. Teknik açıdan sorunun yerinde görülmesi ve tespit sonrası çözümlenmesi gerekmektedir.

3L Arızası Fan gösterge sinyali ya da gerilimi, işletme evresinde kesildi.

Fanın gösterge sinyali hazırlık evresinde ya da işletim evresinde değil. Belirli bir süre sonrasında hava naklinin olmadığını yani hava akışının sağlanmadığını belirtir. Maksimum 3 resetleme işlemi uygulayın. Sorunda düzelme olmuyor ise mutlaka Seybomak Kombi Servisi yardımı alın.

3Y Arızası Fan düzgün çalışmıyor.

Hava akışına yardımcı olan fanın çok hızlı döndüğünü veya çok yavaş çalıştığını belirten arıza kodudur. Fan ile alakalı meydana gelen bu sorunda cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrasında sorunda düzelme olmaz ise mutlaka Seybomak Kombi Servisi yardımı alın.

4A Arızası Gidiş sensörü ya da emniyet sensörü 105°C nin üstünde sıcaklık algıladı.

Kalorifer gidiş suyu sıcaklığının  105°C nin üstünde olduğunu algılayan gidiş sensörünün veya emniyet sensörünün oluşturduğu bir arıza durumudur. Birkaç resetleme işlemi yapmalı, sorunda düzelme olmaz ise Seybomak Kombi Servisi yardımı almalısınız.

4E Arızası Gidiş ve emniyet sensörü arasında kısa devre oluşumu.

Sensör testinin başarısız olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorunda düzelme olmaz ise Seybomak Kombi Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

4L Arızası Emniyet sensör sorunu.

Gidiş suyu sıcaklık sensörü ya da emniyet sıcaklık sensörleri kendi arasında veya şaseye kısa devre yaptığında, gidiş suyu sıcaklık sensörü ya da emniyet sıcaklık sensörü 130°C üstünde kalorifer gidiş suyu sıcaklığı okuduğunda bu sorun yaşanır. Birkaç defa resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorunda düzelme olmaz ise Seybomak Kombi Servisi yardımı almalısınız.

4P Arızası Gidiş ve emniyet sensörü kontak uçları bağlı değil veya sensör arızalı.

Gidiş sıcaklık sensörü ile emniyet sensörü kontaklarının kesik olduğunu ya da su sensörlerde sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Cihaz bu durumda çalışmayacaktır. Birkaç resetleme uygulaması yapın. Yine de sonuç alamıyorsanız mutlaka Seybomak Kombi Servisi’nden yardım alın.

6A Arızası Ateşleme sorunu.

4 denemeden sonra cihazın ateşlemeyi başarılı bir şekilde yapamadığını belirten arıza kodudur. Öncelikle kazana gaz geldiğinden emin olmak adına gaz vanalarını kontrol edin. Gaz geldiğinden eminseniz birkaç resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında da sorun düzelmiyor ise bu durumda Seybomak Kombi Servisini çağırın. Yerinde tespit ve onarım gereken bu arıza durumunun sebepleri; anakart arızası, iyonizasyon ateşleme elektrodu arızası veya gaz valfi arızası olabilmektedir.

6C Arızası Brülör çalışmaya başlamadan önce iyonizasyon akımı okundu.

Brülör çalışmaya başlamadan önce ve kapandığında iyonizasyon akımının okunduğunu yani alevin yanma öncesi veya yanma sonrası devam ettiğini belirten arıza kodudur. Anakart gaz valfi veya iyonizasyon elektrodu gibi parçalarda sorun olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm adına mutlaka Seybomak Kombi Servisi çağırmalısınız.

6L Arızası İşletim aşamasında alev sönüyor.

İşletim aşamasında alevin söndüğünü ve cihazın arızaya geçtiğini belirtir. Bu durumda cihazı resetlemenize gerek yoktur. Teknik açıdan sorunun yerinde tespit edilmesi ve müdahale edilmesi gerekir. Mutlaka uzman yardımı alınız.

7C Arızası Şebeke gerilimi kilitlemeli bir arıza nedeni ile kesilmiş.

Birkaç resetleme işlemi uygulamalı, sorun hala devam ediyor ise mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

9A – 9H – 9L – 9P – E1 – E4 -EA – EC Arızaları Kumanda paneli arızası.

Ekranda beliren bu arıza kodlarının anlamı kumanda panelinde sorun olmasıdır. Bu durumda birkaç kez resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorunda eğer düzelme olmaz ise mutlaka Seybomak Kombi Servisi yardımı almalısınız.

9F Arızası Gaz armatörü kontakları kesik.

Birkaç resetleme işlemi uygulamanız gerekir. Gaz valfi kontaklarının kapalı olduğunu belirtir. Cihaz bu durumda ateşleme yapamaz ve doğal olarak çalışamaz. Gaz armatörü ya da elektronik kartta sorun olabilir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka Seybomak Kombi Servisi yardımı alın.

9Y Arızası Gaz valfinde kısa devre.

Gaz valfinde kısa devre olduğunu belirten arıza kodudur. Gaz valfinde veya kablolarında sorun olabilir. Birkaç kez resetleme işlemi deneyin. Düzelme olmaz ise Seybomak Kombi Servisi müdahalesi gerekmektedir.

EF Arızası KIM kontakları gevşek ya da kısa devre yapmış.

Kumanda panelindeki platinde EEPROM gevşek ya da kısa devre durumu söz konusu olduğunda yaşanılan bir arıza durumudur. Resetleme işlemi yapmanıza gerek yoktur, yapsanız da sorunda düzelme olmayacaktır. Uzman yardımı almalısınız.

rE Arızası Resetleme işlemi gerçekleşiyor.

Reset tuşuna 5 saniye kadar basılı tutulduğunda ekranda belirir. Yalnızca kilitleme arıza durumlarında yanıp yanıp sönen arıza durumlarında yapılabilir. Bir arıza durumu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat