Bosch Condense 2500

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Bosch Kombi Arıza ve Hata Kodları

2 Adet Yatık T Uyarısı

Kombi herhangi bir sorun yoktur. Kombi ilk çalıştırma esnasında yada yaz konumundan kış konumuna alındığında böyle bir  uyarı verir. Kombi 15-20 dakika çalıştıktan sonra içerisindeki yoğuşma sifon suyu kabı dolar ve yatık T uyarısı otomatik olarak kapanır.

Lo Uyarısı

Kombi çocuk kilidi açık ( Lock ). Kilit simgesine basılı tutarak tuş kilidini kapatın.

Bosch Kombi A7 Arıza Kodu

Kombi sıcak su sensörü (NTC) arızası. Kullanım suyu sıcaklık sensörünü ve bağlantı kablosunu kontrol edin. Sorun devam ederse kombi seybomak kombi servis çağırmalısınız.

A8 Arıza Kodu

Kombi cihazınızın BUS iletişimindeki sorun sonucu ortaya çıkan arıza kodudur. Bağlantı kablosunu ve termostatı kontrol edin. Sorun devam ederse seybomak kombi servisiniz ile irtibata geçiniz.

B1 Arıza Kodu

Kombi Kod anahtarı cihaz tarafından algılanmadığında ortaya çıkan arıza kodudur. Seybomak kombi servis ile irtibata geçin.

B2 yada B3 Arıza Kodu

Büyük ihtimalle elektronik karttan kaynaklanan arıza kodudur. Değişmesi veya tamiri gerekebilir. Seybomak kombi servisimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

C4 Arıza Kodu

C4 arıza kodunun sebepleri sırasıyla.

1)Baca yerinden çıkmış olabilir. Baca yerinden çıkmış ise yerine oturtulur ve sorun giderilmiş olur.

2)Baca uzun olabilir. Ek baca ilaveleri ile C4 sorunu yaşanabilir. Baca standartlara uygun hale getirilir sorun çözümlenir.

3)Fan arızalı olabilir. Fan arızalı ise tamiri de yapılabilir. Değişimi yapılarak da sorun çözümlenebilir.

4)Hava akış şaltesi. Prosestat da Bosch hermetik kombilerde bulunan, fanın bekçisi olarak adlandırılan bir parçadır. Prosestat arızalandığında genelde kontaklarını kapatmaz ya da açılmaz. Bu gibi durumlarda parçanın değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

5)Elektronik kart arızalı olabilir. Kart arızasında tamir veya değişim yapılabilmektedir.

C6 Arıza Kodu

Büyük olasılıkla kombi fan motorundaki arıza sonucu ortaya çıkan arıza kodudur. Değişmesi yada tamir edilmesi gerekmektedir. Ya da elektrikteki düşük voltajdan kaynaklanmaktadır. Teknik seybomak kombi servis hizmeti almalısınız.

CC Arıza Kodu

Kombi tarafından Dış hava sensörü algılanamıyor olmasından kaynaklı arıza kodudur. Dış hava termostatını ve bağlantı kablosunu kontrol edin. Seybomak kombi servisimiz ile irtibata geçerek kombi seybomak kombi servis hizmeti alınız.

CE Arıza Kodu

CE Arızasının birkaç sebebi olabilir;

1) Pompanın sıkışması ya da arızalanması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilmektedir. Arızalı pompa değişimi yapıldığında sorun giderilebilir. 2. petek vanaları kalpalı olabilir kontrol edin.

2) Kombinin su basıncı 1 bar seviyesinin altında düşmüş olabilir. Kombinize 1,5 bar seviyesine kadar su basın su tamamlama işleminden sonra dolum musluğunu kapamayı unutmayın.

3)Ana eşanjörde tıkanma durumu ya da kireçlenme olabilir. Bu gibi durumlarda müdahale direk parça üzerinden yapılır. Parça değişimi gerekeceğinden seybomak kombi servis hizmeti almalısınız.

4)Üç yollu vana arızası nedeni ile aşırı ısınma sorunu yaşanabilir. Bu gibi durumlarda parça tamiri ya da değişimi olabilmektedir.

Peteklerdeki suyun kirli ve paslı olması filtrenin tıkanmasına sebep olur. Bu durumda petek temizliği yaptırmanız gerekir.

D3 Arıza Kodu

8 ve 9 köprüsü eksik veya harici sıcaklık limit sensörü devreye girmiş. Soket yerine oturmamış, köprü eksik, yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısı devreye girmiş. Seybomak kombi servis çağırmalısınız.

D5 Arıza Kodu

Harici sıcaklık sensörü arızalı (Denge kabı). Harici (extern) sıcaklık sensörünü ve kablolarını kontrol edin. Sevis ile irtibata geçin.

E2 Arıza Kodu

Kombinizin gidiş suyu sıcaklık sensörü arızalı. Seybomak kombi servisimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

E9 Arıza Kodu

Bu arıza durumunda cihazın basıncı düşük demektir ve cihaza su basmanız gerekmektedir. Bar değeri 1 ile 2 bar arasına (1,5 bar) gelene kadar bekleyin ve doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Tam olarak kapattığınızdan emin olun. E9 hata kodunun ekrandan gittiğini göreceksiniz. Cihaz çalışmaya devam edecektir.

Bosch kombiye su bastıktan sonra ekrandaki E9 hata kodu silinmedi ve sorun devam ediyor ise; Cihaza reset atmanız gerekmektedir.

Bosch kombi nasıl resetlenir?

Bosch kombilerin bazı modellerinde direk “RESET” yazan düğme ile, Bazı modellerinde “OK” yazan düğme ile, Bazı modellerinde ise “AÇMA-KAPAMA düğmesi ile ANAHTAR SİMGESİ olan düğmeye aynı anda basılarak resetleme işlemi yapılabilir.

Su basma işlemi sonrasında basınç normal değerde olduğu halde arıza düzelmezse, kombi ısı bloğundaki emniyet termostatı (STB), atık gaz emniyet sensörü veya düşük basınç emniyet şalteri devreye girmiş olup parçalarda sorun olabilir. Bu gibi durumda cihaza herhangi bir müdahalede bulunmadan mutlaka teknik seybomak kombi servis hizmeti almalısınız.

EA Arıza Kodu

EA arıza kodu ”Alev Yokluğu” anlamına gelir. Bu hatanın sebepleri sırasıyla 1Gaz vanası açık değil, kombiye gaz gelmiyor, 2 Gaz valfi arızalanmıştır, 3 Ateşleme elektrotu ateşleme yapmıyordur, 4 Elektronik kart arızalanmıştır.

EA hatası durumunda gaz vanasının açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

F0 Arıza Kodu

Kombi anakart arızası sonucu ortaya çıkan arıza kodudur. Reset tuşuna 5 saniye basılı tutunuz. Sorun devam ederse seybomak kombi servis çağırmalısınız.

F1 Arıza Kodu

Kombi elektronik anakartı arıza kodudur. Tamiri veya değişmesi gerekebilir kesin sonuç için seybomak kombi servis çağırmalısınız.

F7 Arıza Kodu

Cihaz kapandığı halde alev algılanmaya devam ediyor. Seybomak kombi servis hizmeti alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat