Baymak Lambert 24 FN/BN

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Baymak Lambert 24 FN/BN Kombi Hata Kodları

Baymak Lambert 24 FN kombiler hermetik kombilerdir.
Baymak Lambert 24 BN model kombiler ise bacalı kombilerdir.

E01 Arıza Kodu Ateşleme sorunudur.

 Genel anlamda karşılaştığımız en önemli arızalardan biridir. Doğalgaz olmadığı zaman ya da parçalarda sorun olduğu zaman yaşanabilmektedir. Bu sebeple de öncelikle gaz vanalarına bakarak açık olduğunuzdan emin olun diyebiliriz. Gaz vanaları kapalı durumda ise mutlaka açın. Gaz olduğundan eminseniz kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. “R” harfindeki düğmeye birkaç saniye basılı tuttuğunuzda cihazı resetlemiş olursunuz. Bu işlemi birkaç kez tekrar edin. Resetleme sonrasında arıza durumu devam etmekte ise Baymak Seybomak Kombi servisi’ni arayın. Anakart, gaz grubu ya da iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir.

E02 Arıza Kodu Emniyet termostat sorunudur.

 Aşırı ısınma limit termostat sorunu olarak da adlandırabileceğimiz bir arıza durumudur. Önce kombi altındaki tesisat vanaları kapalı ise açın. Cihaz kalorifer konumunda ise kalorifer vanalarına bakabilir kapalı ise açabilirsiniz. Bu anlamda dikkat etmeniz gereken şey en az 3 petek vanasının açık olmasıdır. Bu kontrollerden sonra da düzelme durumu olmaz ise cihaza birkaç defa reset atabilirsiniz. Resetleme sonrasında da düzelme durumu olmaz ise; ana eşanjör kireçlenmiş, pompa sıkışmış, üç yollu vana arızalı, kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Hangi parçada sorun olduğunu tespit etmek amacı ile Seybomak Kombi servis yardımı almanız gerekmektedir.

E03 Arıza Kodu Hava basınç anahtarı sorunudur. (atık gaz sistem sorunu)

 Baymak Lambert 24 FN model kombilerde karşılaşıldığı zaman fan, prosestat ya da anakart arızası olabilmektedir. Baymak Lambert 24 BN model kombilerde ise baca sensörü arızası ya da baca tıkalı olabilmektedir. Cihazın çeşidine bağlı değişebilen arıza kodudur. Net tespit ve müdahale adına mutlaka Baymak Seybomak Kombi servisi yardımı alınmalıdır.

E05 Arıza Kodu Kalorifer sensörü problemidir.

 Çıkış suyu sensör sorunu olarak da bilinen, kalorifer sensörü yani ntc sinde arıza olduğu anlamına gelen arıza kodudur. Sorunun tek sebebi kalorifer sensörü değildir. Kablolarda da sorun olabilmektedir. Arızanın tespiti için uzman ekiplerin yerinde görmesi gerekir. Bu nedenle de yardım için mutlaka Seybomak Kombi servisi arayınız.

E06 Arıza Kodu Sıcak su sensörü problemidir.

 Karşımıza çıkan bu arıza kodunda cihazdan sıcak su alamayız. Teknik olarak sıcak su ntc si olarak da adlandırabileceğimiz sensörde sorun olduğu anlamına gelmektedir. Yalnız sensör dışında kablolarda da problem olabilmektedir. Mutlaka uzman yardımı alınız.

E10 Arıza Kodu Sistemdeki suyun yetersiz olduğunu anlatan arıza kodudur.

 Tesisattaki su basıncı düşüktür. Bar göstergesine bakarsanız bar değerinin 1 değerinin altında olduğunu görürsünüz. Bu arıza durumunda sisteme su basmanız gerekmektedir. Lambert 24 FN/BN model kombinin sağ alt tarafındaki bar göstergesinin hemen arkasına doğru mavi doldurma musluğu vardır. Doldurma musluğunu sola çevirerek su basma işlemini başlatmalı bar seviyesi 1 ile 2 arasına gelene dek su basmaya devam etmelisiniz. Bu değere yaklaşınca doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Sorun düzelecektir. Sorun düzelmezse cihazı resetleyin. İşlemi yapamadıysanız ya da resetleme sonrasında da arıza durumu devam etmekte ise Baymak Seybomak Kombi servisi yardımı alın.

E25/E26 Arıza Kodu Muhtemel pompa blokaj sorunudur.

 Bir nevi aşısı ısınma sorunu olarak da bilinen arıza kodlarıdır. İki hata kodu da aynı anlama gelmektedir. Önce kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Daha sonrasında cihaz kalorifer konumunda çalışıyor ise petek vanalarına bakarak açık olduğundan emin olun. Sorun yine de devam etmekte ise; pompa sıkışmış olabilir, ana eşanjör kireçlenmiş ya da tıkanmış olabilir, üç yollu vana ortada kalıyor ya da konum değiştiriyor olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir. Arızanın tespitinin yapılarak sorunun lenmesi adına Baymak Seybomak Kombi servisi’nden yardım almanız gerekmektedir.

E35 Arıza Kodu Alev oluşma sorunudur.

 Dairede gaz olmasına rağmen cihazın alevi algılamadığını ve bu sebeple de cihazda alev oluşumu olmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda cihazı birkaç kez “R” tuşuna basarak resetlemelisiniz. Resetleme işlemi sorun düzelmedikçe 3 kez daha tekrar edilebilir. Yine de sonuç değişmiyorsa Seybomak Kombi servis yardımı alınmalıdır. Anakart, iyonizasyon elektrodu ya da gaz grubu sorunu olabilir. Uzman Seybomak Kombi servis ekipleri sorunu yerinde görüp tespit yapar ve ona göre sizi bilgilendirerek onayınız dahilinde  işlemini sağlar.

E96 Arıza Kodu Voltaj düşüklüğü sebebi ile kapanma sorunudur.

 Genelde kış dönemlerinde karşımıza sıkça çıkar. Bu gibi durumlarda önemli olan kombi regülatörü kullanmaktır. Kullanılan konutlarda bu gibi sorunlar yaşanmaz. Çünkü Lambert 24 FN/24 BN model kombiler voltajlarda oluşan dalgalanmalara karşı koruma altındadır. Kombi regülatörü kullanmıyorsanız ve dairenize gelen voltaj değeri normal ise cihazın elektronik kartı yanmış ya da hasar görmüş olabilir. Elektronik kart tamiri ya da değişimi yapılarak sorun lenir. Fakat kombi regülatörü kullanmadığınız sürece karta yapılan müdahaleye garanti verilmeyecektir. Bu nedenle de önerimiz bu cihazı mutlaka kullanmanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat