Baymak Falke Fx 24 Fi

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Baymak Falke Fx 24 Fi Hata Kodları

A01 Arızası Ateşleme sorunu olarak bilinir.

 Brülörde yanma olmadığını anlayabileceğimiz ve bu sebeple de cihazın çalışmaması ile karşılaşabileceğimiz bir arıza kodudur. Hemen her bir kullanıcının başına gelebilmektedir. Seybomak Kombi servis çağırmadan önce kombinize ve dairenize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Bunun için gaz vanalarına bakabilir kapalı ise açabilirsiniz. Ya da doğalgazla çalışan başka bir cihazınız var ise çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden eminseniz eğer cihazı resetlemeyi deneyebilirsiniz. Resetleme işlemini de en fazla 3 kez yapabilirsiniz. 3 reset sonrasında sorununuz eğer düzelmiyorsa; başta anakart olmak üzere, gaz valfi, iyonizasyon ve ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilir. Bu nedenle de mutlaka uzman bir Baymak Seybomak Kombi servisi ile görüşerek yardım almalısınız.

A03 Arızası Emniyet termostat sorunudur.

 Limit termostatta oluşan arızayı belirtir. Bu durumda net tespit ve  adına mutlaka işi uzmanına bırakmalısınız.

E03 Arızası Hava basınç anahtarı sorunudur.

 Atık gaz sisteminde sorun olduğunu belirtir. Hermetik kombilerde atık gaz sisteminde görev alan; anakart, fan ya da prosestat gibi parçalarda problem olabilir. Bacalı kombilerde atık gaz sisteminde görev alan; baca sensöründe sorun olabilir ya da baca tıkalı veya çekmiyor olabilir. Net tespitin yapılması ve sorunun lenmesi adına Seybomak Kombi servisi aramalısınız.

E05 Arızası Çıkış suyu sensöründeki arızayı belirtir.

 Çıkış suyu sensörü derken bahsedilen kalorifer ntc sidir. Kalorifer ntc sinde sorun olduğunda veya kablolarda kopma-kısa devre gibi durumlarda bu sorun yaşanabilmektedir. Genelde kaloriferlerinizin ısınmamasına ya da az ısınmasına yol açan bir arıza durumudur. Bu durumda teknik açıdan tespit ve  için mutlaka Seybomak Kombi servisi aramalısınız.

E06 Arızası Kullanım suyu sensöründeki arızayı belirtir.

 Sıcak su sensörü olarak da adlandırabilmemiz mümkündür. Sıcak su arızası ile karşılaşırsınız. Bu sorunda tek sebep sensör de değildir aslında. Sensörün yanı sıra kablolarda da sorun olabilmektedir. Kablolarda kopma veya kısa devre olabilir. Teknik olarak mutlaka uzman yardımı almalısınız.

E10 Arızası Tesisat basıncının düşük olduğunu belirtir.

 Falke Fx 24 Fi model kombide basıncın düşük olduğunu belirtir. Kombinin sağ altına bakarsanız bar göstergesi 1 barın altındadır. Sağ altta bulunan mavi doldurma musluğunu önce aşağı doğru çekip tık sesini duyduktan sonra sola doğru çevirin (zaten aşağıda ise direk sola çevirebilirsiniz) su sesi gelir ve bar göstergesinde yükselme olur. Basınç 1,5 e geldiğinde doldurma musluğunu sağa çevirip kapatabilir ve yeniden yukarı doğru itebilirsiniz. İşlem ardından sorun düzelmezse eğer cihazı resetleyebilir, yine de sonuç alamazsanız Seybomak Kombi servis yardımı alabilirsiniz.

E26 Arızası Maksimum sıcaklık uyarıdır.

 Falke Fx 24 Fi model kombilerde çok sık karşımıza çıkan arıza durumudur. Bu sorunun birden çok yaşanma sebebi bulunmaktadır. Mesela en basiti kombinizin su basıncını kontrol etmelisiniz. Su basıncı düşük ise su basmanız gerekir. Bu şekilde uzun süre kullanıldı ise kuru yanma yapmış olabilir. Kombiniz eğer kalorifer konumunda ise bu durumda kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Vanalar kapalı ise açmalısınız. En az 3 kalorifer vanası mutlaka açık olmalıdır. Sorun yine de devam ederse eğer bu durumda karşınıza çıkabilecek sorunlar: ana eşanjörde kireçlenme, üç yollu vananın konumunu değiştirmesi, üç yollu vananın ortada kalması, pompanın sıkışması veya pislik tutma görevinde olan kalorifer filtresinin tıkanmasıdır. Bu durumda net tespit ve  için mutlaka Baymak Seybomak Kombi servisi aranılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat