Baymak Duo Tec Premix Yoğuşmalı (24-28-33-42-45 kW kapasiteli)

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Baymak Duo Tec Premix Yoğuşmalı (24-28-33-42-45 kw kapasiteli) kombilerde oluşan arıza kodlarıdır.

E01 Arızası Cihazda başarısız ateşleme kodu olarak bilinir.

 Duo tec kombi kullanıcısı olarak öncelikle dairenize gelen gazı kontrol etmeniz gerekmektedir. Dairenize gazın geldiğinden eminseniz eğer cihazı resetlemeniz gerekir. Reset uygulamasının ardından sorun yine de düzelmez ise yapabileceğiniz işlem yoktur. Duo tec kombide elektronik kart arızası, gaz grubu sorunu ya da iyonizasyon ve ateşleme elektrodu sorunu olabileceğinden Baymak Seybomak kombi servisi’ni aramalısınız.

E02 Arızası Hatalı alev oluşumu demektir.

 Bu sorunun birçok sebebi bulunmaktadır. Özellikle de gaz valfinin kapanmayarak ateşlemeye devam etmesi veya anakartta sorun olması gibi durumlarda yaşanır. İyonizasyon elektrodunda da sorun olabilmektedir. Tespit ve müdahale için seybomak kombi servisi aramalısınız.

E03 Arızası Aşırı ısınma sorunu olarak bilinir.

 Limit termostat sorunu olarak da adlandırabileceğimiz bir arıza durumudur. Bu durumda kombiniz kalorifer konumunda ise en az 3 peteğin açık olduğundan emin olun. Açık değilse mutlaka açın. Kombiniz yaz konumunda ise birkaç kez resetleme işlemi uygulayın. Sorun hala düzelmiyor ise işi uzmanına bırakın. Bu gibi durumlarda; kalorifer filtresi tıkalı, pompa sıkışmış, ana eşanjör kireçlenmiş, üç yollu vana arızalı olabilir. Tespit ve müdahale için seybomak kombi servisi aramalısınız.

E05 Arızası Fan geri besleme sorunu olarak bilinir.

 Bu sorun için atık gaz sistem sorunu da diyebiliriz. Fanda oluşan aksaklığı belirtir. Yalnız elektronik kartta da sorun olabilmektedir. Sorunun giderilmesi amacı ile cihaza müdahale etmeden mutlaka Baymak Seybomak kombi servis ile görüşmelisiniz.

E08 Arızası Ateşleme devresinde sorun olduğunda bu hata kodu yer alır.

 Bu durumda yapabileceğiniz uygulama veya işlem bulunmaz. Teknik açıdan yardımları seybomak kombi servisten almalısınız. Ateşleme sisteminde birçok parça yer almaktadır. Bu parçaların birinde ya da birkaçında sorun olabilmektedir. Net tespit ve müdahale için işi uzmanına bırakmalısınız.

E09 Arızası Gaz grubu geri besleme sorunu olarak bilinir.

 Gaz grubu kombilerde gaz armatörü ya da gaz valfi olarak da isimlendirebileceğimiz bir parçadır. Sorun olduğunda ekranda bu hata kodu yer alabilmektedir. Parçanın tamiri olmaz. Arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan yardım alabileceğiniz Baymak Seybomak kombi servisi’ni aramalısınız.

E12 Arızası EEPROM hatası anlamına gelir.

 Yazılım sorunu demektir. Bu durumda direk olarak Baymak Duo tec Seybomak kombi servisi ile görüşmeli yardım almalısınız.

E21 Arızası Duo tec kombide elektronik kart sorunu olduğunu bildiren arıza kodudur.

 Bu durumda cihaz çalışma sağlamaz. Sorunun lenmesi kartın tamir ya da değişim işlemini gerektirir. Bu nedenle de yardımları Baymak Seybomak kombi servisi’nden almalısınız. Cihaza kendiniz müdahale etmeye çalışmayın.

F13 Arızası Reset kilitlenmesi olarak bilinen arıza kodudur.

 Reset düğmesine uzun süre basılı tuttuğunuzda ya da olması gerekenden fazla bastığınızda bu sorun karşınıza çıkar. Bu durumda Duo tec kombiye gelen elektrik beslemesini kapatıp yeniden açmanız gerekmektedir. Sorun düzelmez ve yine devam eder ise mutlaka seybomak kombi servis çağırınız.

F34 Arızası Düşük besleme gerilim sorunu olarak bilinir.

 Yani bu arıza ile alakalı bir nevi voltaj sorunudur diyebiliriz. Cihaza gelen voltajın düşük olduğunu belirtir. Cihaz bu durumda otomatik resetlenecektir. Bu durumda sorun bir süre beklemeniz sonrasında düzelebilir. Yine de bir düzelme durumu olmaz ise mutlaka seybomak kombi servis çağırınız. Bu sorunun düzelmediği durumlarda düşük voltaj sebebi ile genelde karşımıza anakart sorunu çıkmaktadır. Anakart düşük gelen voltaj sebebi ile yanmış veya hasar görmüş olabilir. Bu sorundan kurtulmak adına anakarta müdahale gerekir. Bu nedenle seybomak kombi servis yardımı alınız. Anakarta yapılan müdahale sonrasında sorun lenir fakat tekrar da edebilir. Sorunun bir kez daha yaşanılmaması ve müdahale edilen anakartın garantiye girmesi adına KOMBİ REGÜLATÖRÜ kullanmanızı öneririz.

F35 Arızası Merkezi ısıtma sensör sorunudur.

 Bu sorunda kalorifer sensörü arızalı denilebilir. Sensörün yanı sıra sensör kablolarında kopma-kısa devre durumu veya borularda nemlenme olabilmektedir. Tespit ve müdahale için seybomak kombi servisi aramanız gerekmektedir.

F37 Arızası Su basıncının düşük olduğu anlamına gelen arıza kodudur.

 Duo tec kombilerde sık karşılaşılan bir arıza durumudur. Bu durumda kullanıcı olarak basıncı 1,5 bara kadar çıkarmalı yani cihaza su basmalısınız. Duotec model kombilerin basınç göstergesi sağ alttadır. Doldurma musluğu da basınç göstergesinin hemen yanında mavi renkte bir parçadır. Sola çevirdiğiniz zaman su sesi gelir. Basıncı takip edin. Yükselmeler olur. 1.5 değerine gelince doldurma musluğunu sağa çevirerek mutlaka kapatın. Ekrandaki F37 Arızası silinecek yerine AP yazısı belirecektir. “R” konumlu reset düğmesine bir kez basarsanız sorun düzelecek ekranda derece belirerek cihaz çalışmaya kaldığı yerden devam edecektir.

F39 Arızası Dış hava sensör sorunu olduğunu bildirir.

 Dış hava sensörü her kombide bulunmaz. Parçanın görevi ise dışarıdaki ortam sıcaklığına göre kombiyi çalıştırmaktır. Bazen kombilerde dış hava sensörü olmadan da bu arıza durumu yaşanabilmektedir. Bu durumda da muhtemel sebep elektrik ile alakalı olmaktadır. Tespit ve müdahale için mutlaka seybomak kombi servisi arayınız.

F50 Arızası Sıcak su boyler sensöründe sorun olduğunu belirtir.

 Kullanıcı olarak hiçbir müdahalede bulunamazsınız. Yardımları da mutlaka Baymak Seybomak kombi servisi’nden almalısınız.

F51 Arızası PT1000 sensör sorunu demektir.

 Yardım amacı ile seybomak kombi servisi aramanızı tavsiye ederiz.

F52 Arızası Kullanım suyu sensör sorunu olarak anlayabileceğimiz arıza kodudur.

 Bu durumda sıcak su alamazsınız ve sorun yaşarsınız. Sorunun tek sebebi sıcak su ntc si de değildir. Bu gibi durumlarda sensör kablolarında; temas durumu, kısa devre veya kopma da olabilmektedir. Ayrıca borularda nemlenme olabilmektedir. Teşhis ve müdahale için mutlaka uzman yardımı alınız.

F53 Arızası Termal sigortanın kapalı olduğu anlamını taşıyan bir arıza kodudur.

 Bu durumda yapılması gereken şey kullanıcı olarak  Seybomak kombi servis yardımı almaktır. Cihaza müdahale etmeye kalkışmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat