Baymak Dolcevita 24 HC/24 BC

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Baymak Dolcevita 24 HC model kombiler hermetik, Dolcevita 24 BC model kombiler bacalıdır.

E01 Arıza Kodu Başarısız ateşleme.

 Gaz yokluğu yani ateşleme arızası olarak adlandırabileceğimiz bir arıza durumudur. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız eğer önce dairenizde gaz olup olmadığına bakın, dairenizde gaz olduğundan emin olun. Dairenize gelen gaz girişlerine bakın ve vanalar kapalı şekilde ise mutlaka açın. Kombi yanında bulunan gaz vanasını da mutlaka kontrol edin. Uygulamalardan sonra dairenizde gaz olduğuna kanaat getirdiyseniz eğer “R” harfindeki düğmeye 2 saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında arıza devam etmekte ise birkaç kez daha resetleme yapabilirsiniz. Yine de sonuç değişmiyorsa mutlaka Baymak Seybomak kombi servisi’ni arayın. Anakart, elektrotlar (iyonizasyon-ateşleme) veya gaz armatöründe sorun olabilir. Bu gibi durumlarda sorunu yerinde görmek ve yerinde tespit yapmak gerekir. Mutlaka uzman yardımı alın.

E02 Arıza Kodu Emniyet termostat sorunu.

 Dolcevita kombilerde emniyet termostatı, aşırı ısı termostatıdır. Yani aşırı ısınma durumlarında açılarak kombiyi aşırı sıcaklık sebebi ile koruma altına alıp bloke eden parçadır. Dolcevita 24 HC/BC model kombide böyle bir sorun yaşandı ise bu durumda öncelikle kombi altındaki vanaların ve petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalı durumda ise mutlaka açın. Daha sonrasında “R” konumlu reset düğmesine 2 sn kadar basılı tutarak resetleme işlemi yapın. Sonuçta bir değişiklik olmazsa eğer; kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, kalorifer tesisatında tıkanma olabilir, ana eşanjör kireçlenmiş ya da tıkanmış olabilir, devir daim motoru sıkışmış olabilir, üç yollu vana konum atlıyor ya da ortada kalıyor olabilir. Birçok sebep olabileceği için net teşhis ve  adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.

E03 Arıza Kodu Atık gaz sistemi sorunu.

Genelde sık karşılaşılan arıza durumlarından biridir. Yalnız Dolcevita HC yani hermetik model kombilerde arızalı parçalar değişir, Dolcevita BC yani bacalı model kombilerde arızalı parçalar değişir. Bu nedenle de her iki çeşit kombide karşımıza çıkabilen arıza durumları hakkındaki ayrıntıyı sunalım. Dolcevita HC model hermetik kombilerde atık gaz sistem sorunu yaşandı ise; fan, prosestat ya da anakart arızalı demektir. Hava akım borusu yani dışarı uzanan baca yerinden çıktığında da bu sorun yaşanabilir. Dolcevita BC model bacalı kombilerde atık gaz sistem sorunu yaşandı ise; baca tıkanmış olabilir, baca çekişi kuvvetli olmayabilir ya da baca sensöründe arıza olabilir. Net teşhis ve sorunun lenmesi adına cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka Seybomak kombi servisi’ni arayın.

E05 Arıza Kodu Merkezi ısıtma sensör sorunu.

 Yani kalorifer sensöründe sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda kaloriferleriniz ya hiç ısınmaz ya da beklenen sıcaklıkta olmaz. Kalorifer sensörü arızalı olduğunda, sensör boruları nemlenme yaptığında veya sensör kablolarında kopukluk-kısa devre durumları söz konusu olduğunda bu sorun yaşanabilir. Net teşhis yapılması ve arızanın lenmesi için seybomak kombi servis yardımı almalısınız.

E06 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör sorunu.

 Yani sıcak su sensöründe sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız an sıcak su alamazsınız. Arızanın temel sebepleri arasında; sıcak su sensörünün arızalanması, sensör borularının nemlenmesi, sensör kablolarında kopma ya da kısa devre olması gelmektedir. net tespitin yapılması ve arızanın lenmesi adına mutlaka Baymak Seybomak kombi servisi’nden yardım alın.

E10 Arıza Kodu Düşük basınç arızası.

 Sistem su basıncının düşük olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda sisteme yani kombi tesisatına su basmanız gerekir. Dolcevita HC/BC model kombinin sağ alt tarafında mavi doldurma musluğu vardır. Musluğu önce aşağı doğru yavaşça çekmeli, sonra sola doğru çevirmelisiniz. Çevirmeniz ile birlikte su sesi gelir ve doldurma musluğunun hemen ön tarafında bulunan yuvarlak göstergede ilerleme olur. Bar değeri 1,5 a gelene kadar su basın. Su basma işlemi bittikten sonra doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Ekrandaki E10 arıza kodu silinir ve derece belirerek cihaz çalışmaya devam eder. Sorunda düzelme olmaz ise “R” harfindeki düğmeye 2 saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi uygulayın. İşlemin ardından sorunun düzelmediği durumlarda, işlemi bir sebeple yapamadığınız durumlarsa mutlaka seybomak kombi servisi arayın.

E25/26 Arıza Kodu Muhtemel pompa blokaj sorunu.

 Bu iki arıza kodunun anlamı da hemen hemen aynıdır. Pompa blokaj sorununda; devir daim pompasında sorun olabilmektedir. Tabi öncesinde kalorifer vanalarının açık olduğundan ve kombi altındaki tesisat vanalarının açık durumda olduğundan emin olun. Sorun yine de düzelmiyorsa seybomak kombi servisi arayarak yardım almalısınız.

E35 Arıza Kodu Alev oluşum arızası.

 Brülörde yanma olmasına rağmen alevin oluşmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda önce kullanıcı olarak “R” konumlu reset düğmesine 2 saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi yapmalısınız. Resetleme sonrasında sorunda düzelme olmazsa eğer işlemi birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Uygulama neticesinde sonuç yine değişmezse işlemi maksimum üç kez daha tekrar edin. Sonuç aynı ise Baymak Seybomak kombi servisi’ni arayarak yardım alın. Bu gibi durumlarda; elektronik kartta, iyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde sorun olabilmektedir. Tespit ve  yerinde yapıldığında kesin sonuç alabilirsiniz.

E96 Arıza Kodu Düşük voltaj sebebi ile kapanma.

 Daireye veya kombiye gelen voltajın düşük olması sebebi ile cihazın kilitlendiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda cihaz otomatik resetleneceğinden herhangi bir işlem uygulamamalısınız. Bir süre kadar beklemelisiniz. Uzun süre beklemenize rağmen arıza durumunda değişiklik olmadı ise muhtemelen düşük voltaj sebebi ile anakart yanmış ya da hasar görmüştür. Bu konudaki yardımları Baymak Seybomak kombi servisi’nden almalısınız. Sorun anakarta yapılan müdahale sonrasında lenir yalnız arızanın tekrar etme olasılığı da vardır. Bu sebeple önerilen kombi regülatörü kullanımıdır. Kombi regülatörü sayesinde kombiye gelen voltaj dengelenir ve bu gibi sorunların yaşanılması engellenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat