Baymak Brötje Heizung & Baymak Novadens 24/28/33/42/45 Fi Premix

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Baymak Brötje Novadens Hata Kodları

E01 Arıza Kodu Ateşleme problemidir.

Bu arıza kodu ile karşılaştığınız zaman öncelikle gaz girişlerine bakın. Dairenize gazın geldiğinden emin olun. Gaz vanaları kapalı ise mutlaka açın. Gaz vanaları açık olmasına karşın yine de sorunun devam ettiği durumlarda birkaç kez resetleme işlemi yapabilirsiniz. Resetleme işlemi sonrasında da sorun düzelmez ve devam ederse mutlaka Seybomak Kombi Servisi çağırın. Ateşleme sorununda; anakart, gaz valfi ve iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir. Sorunun tespit edilmesi ve arızanın giderilmesi adına işi uzmanına bırakmanız gerekir.

E02 Arıza Kodu Hatalı alev oluşumu sorunudur.

Bu durumda cihaz alevi algılamıyordur. Bu sorunda öncelikle kombiyi resetlemeyi deneyin. Bir reseteme işlemi sonrasında sorun düzelmezse resetlemeyi birkaç kez daha tekrar edin. Sorun hala düzelmiyor ise bu durumda; iyonizasyon elektrodunda, anakartta ya da gaz valfinde sorun olabilmektedir. Net bir tespit yapılması ve sorunun çözümlenmesi adına Seybomak Kombi Servisi arayınız.

E03 Arıza Kodu Aşırı ısınma sorunudur.

Bu gibi durumlarda aşırı ısınma sensörü devreye girmiştir. Böyle bir hata kodu ile karşılaştığınız zaman teknik önce kombi altındaki vanaların ve petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalı ise açın ve peteklerden en az 3 tanesini çalıştırın. Daha sonra resetleme işlemi uygulayın. Uygulamalardan sonra da sonuç aynı ise bu durumda mutlaka uzman yardımı alın. Ana eşanjörde, pompada, üç yollu vanada sorun olabilir. Ayrıca kalorifer filtresinde tıkanma ya da tesisatta tıkanma olabilir. Net tespit için mutlaka uzman yardımı alın.

E05 Arıza Kodu Fan geri besleme sorunudur.

Brötje Novadens model kombinin atık gaz sisteminde sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu gibi durumlarda fanın yanı sıra elektronik kart ya da prosestat gibi parçalarda da sorun olabilmektedir. Net bir tespit yapılması ve sorunun giderilmesi adına mutlaka Seybomak Kombi Servisi’ni aramalı ve yardım almalısınız.

E08 Arıza Kodu Ateşleme devresinde sorun olduğunu belirtir.

Ateşleme devresinde meydana gelen sorunu belirtir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihazı birkaç kez resetleyin. Sonuç alamadığınız durumlarda işi uzmanına bırakın. Seybomak Kombi Servisi ile görüşerek yardımları alabilirsiniz.

E09 Arıza Kodu Gaz valfi geri besleme sorunudur.

Ateşleme sorunu yaşayabileceğiniz bir arıza kodudur. Bu durumda gaz valfi ile alakalı bir sorun vardır. Sorunun net olarak tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına Seybomak Kombi Servisi aramalısınız.

E12 Arıza Kodu EEPROM (Yazılım) sorunudur.

Yazılım ile alakalı sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Cihazı birkaç kez resetleyin. Sorun düzelmez ise mutlaka Seybomak Kombi Servisi çağırın.

E21 Arıza Kodu Elektronik kart problemidir.

Brötje Novadens model kombilerde karşımıza çıkan bu arıza kodunda cihazı resetlemeyi deneseniz de sonuç değişmeyecektir. Sorunun çözümlenmesi adına kartın tamir edilmesi ya da değişmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlar için yardımları mutlaka Seybomak Kombi Servisinden almalısınız.

F13 Arıza Kodu Reset kilitlenmesi sorunudur.

Kombide bulunan reset düğmesine uzun süre basılı tuttuğunuzda düğme kilitlenir. Bu arıza kodu da düğmenin kilitlendiğini belirtir. Reset düğmesine bassanız da sonuç alamayacaksınız. Bu durumda yapmanız gereken şey cihazı şalterinden kapatmak ve birkaç saniye sonrasında yeniden açmaktır. Sorun çözümlenecektir. Düzelme olmazsa Seybomak Kombi Servisi yardımı alabilirsiniz.

F34 Arıza Kodu Düşük voltaj sorunudur.

Genelde kış dönemlerinde karşımıza çıkan bir arıza durumudur. Bu arıza kodunda kullanıcı olarak bir süre kadar beklemelisiniz. Uzun süre bekleme sonrasında voltajlarda düzelme olmaz ise Seybomak Kombi Servisi yardımı almalısınız. Bu gibi durumlarda genelde düşük voltaj sebebi ile kombilerin elektronik kartı arızalanabiliyor. Arızalı olan kart tamir de edilebilir değişimi de yapılabilir. Bu gibi durumlarda müdahale karta yapılır fakat kombi regülatörü kullanmanız gerekir. Kombi regülatörü kullanmazsanız eğer müdahale edilen karta garanti sunulmaz.

F35 Arıza Kodu Merkezi ısıtma sensör sorunudur.

Kalorifer sensöründe sorun olduğunu belirten bir hata kodudur. Bu durumda muhtemelen kaloriferleriniz ısınmaz ya da az ısınır. Kalorifer sensörü arızalı olabilir ya da kablolarda kısa devre-kopma durumu olabilir. Seybomak Kombi Servisi yardımı almalısınız.

F37 Arıza Kodu Düşük su basınç problemidir.

Her dönem karşımıza çıkabilecek bir arıza durumudur. Brötje Novadens model kombilerde bar seviyesi 1 barın altına düştüğü zaman cihaz bloke olur ve çalışma yapmaz. Arızaya geçerek kullanıcısına tesisatta su olmadığını belirtir. Bu durumda kullanıcı cihaza su basmalıdır. Su basma işlemi doldurma musluğu ile yapılır ve bar değeri 1 ile 2 arasını gösterene kadar su basılmalıdır. Su basma işlemi sonrasında sorun düzelebilir fakat düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapılmalıdır. İşlemi yapamadığınız durumlarda ya da yapmanıza rağmen sorunun düzelmediği durumlarda Seybomak Kombi Servisi yardımı almalısınız.

F39 Arıza Kodu Dış hava sensör problemidir.

Her sistemde olmasa da nadiren dış hava sensörü olabilmektedir. Dış ortam sıcaklığına göre kombi çalışmaktadır. Bu arıza kodunda önce dış hava sensörü var mı diye bakılır. Çoğu kombide olmamasına rağmen bu arıza kodu ile karşılaşılabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise elektronik sistemde sorun olduğunu belirtebiliriz. Net tespit için mutlaka Seybomak Kombi Servisi arayınız.

F50 Arıza Kodu Sıcak su boyler sensör sorunudur.

Sıcak su boyler sensöründe sorun olduğu zaman karşımıza çıkan arıza kodudur. Teknik açıdan cihazı resetlemelisiniz. Resetleme ardından sonuç değişmiyorsa mutlaka uzman yardımı almalısınız.

F51 Arıza Kodu PT1000 sensör sorunu (boyler sensör)

Bu arıza durumunda teknik açıdan yapabileceğiniz işlem yoktur. Yardım için Seybomak Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F51 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör sorunudur.

Sıcak su arızası ile karşılaşırsınız. Bu arıza durumunda sıcak su sensöründe problem olabilir. Kablolarda kısa devre ya da kopma olduğu zaman da bu sorun yaşanabilir. Net tespit ve çözüm adına Seybomak Kombi Servisi aramalısınız.

F53 Arıza Kodu Termal sigorta sorunudur.

Bu gibi arıza durumları ile çok nadir karşılaşırsınız. Yaşadığınız bu arıza durumunda mutlaka uzman yardımı alınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat