Baymak Baxi Nuvola 3 Comfort HT

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Baymak Baxi Nuvola3 Comfort HT Hata Kodları

10E Arızası Dış ortam sensör sorunu olarak bilinen bir arıza kodudur.

Bu durumda sorunun giderilmesi adına yapabileceğiniz uygulama bulunmaz. Kombilerin bazılarında dış hava sensörü yer alır. Dış hava sensörü kombiyi dış ortam sıcaklığına göre çalıştırır. Dışarıda dış hava sensörü var ise arızalı demektir. Yoksa eğer elektrik aksağında bir sorun vardır. Bu nedenle Seybomak Kombi Servisi yardımı almalısınız.

20E Arızası Merkezi ısıtma devresi sensöründedir.

Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak cihaza müdahaleniz söz konusu olmamalıdır. Yardım amacı ile Seybomak Kombi Servisi ile görüşmeniz gerekir. Kalorifer sensörü olarak da adlandırabileceğimiz bir sorundur. Kalorifer sensörünün yanı sıra kablolarda da sorun olabilmektedir. Net teşhis ve yardım için Seybomak Kombi Servisi aramalısınız.

28E Arızası Baca sensör problemi olarak bilinir.

Bu durumda hava akış sorunu da yaşanılıyor diyebiliriz. Bacalı kombilerde bulunan baca sensöründe sorun olduğunda, baca tıkalı olduğunda, hermetik veya yoğuşmalı cihazlarda; fan, elektronik kart ve prosestat arızalı olduğunda bu sorun yaşanmaktadır. Çözüm adına Seybomak Kombi Servisi aramalısınız. Cihaza müdahalede bulunmayınız.

50E Arızası Kullanım suyu sensörü sorunu.

Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak cihaza müdahaleniz olamaz. Teknik açıdan mutlaka Seybomak Kombi Servisi ile görüşmeli yardımlar almalısınız. Kullanım suyu adı verilen parça sıcak su sensörüdür. Sıcak su sensörü sorununda veya kablolarda problem olduğunda bu hata kodu ekranda belirir. Bu sorunda işi uzmanına bırakmaktan başka çare bulunmaz.

60E Arızası Oda termostat sensör sorunu olarak karşımıza çıkan bir hata kodudur.

Oda termostatı kullanıyorsanız eğer sensöründe sorun olduğunu ya da cihazın oda termostatı ile iletişimde olmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda yardımları Seybomak Kombi Servisi’nden almalısınız.

62E Arızası Elektronik kart yazılım versiyonunda sorun olduğunu belirtir.

Bu arıza durumunda kullanıcı olarak hiçbir müdahaleniz bulunmaz. Elektronik kartla alakalı olan bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeyiniz. Bu yüzden de yardımlar alabileceğiniz Seybomak Kombi Servisi’ni aramalısınız.

88E Arızası Ana kart ile AVS77 kontrol ünitesi arasında haberleşme sorunu.

Kombide ayrı bir kontrol paneli yer almaktadır. Kontrol paneli ile anakart arasında haberleşme sorunu olduğu zaman ekranda bu hata kodu belirmektedir. Bu durumda kablolarda sorun olabilmektedir. Net teşhis ve müdahale için Seybomak Kombi Servisi yardımı almalısınız.

95E Arızası Cihazın AVS77 kontrol ünitesindeki saatinin arızalı olduğunu belirtir.

Kombinin kontrol edildiği ünitedeki saatin bozulduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda cihaza müdahale etmeden Seybomak Kombi Servisi yardımı almalısınız.

110E Arızası Emniyet termostat sorunu anlamına gelen arıza kodudur.

Bu arıza durumunda Nuvola3 Comfort HT kombi panelinde yer alan OK tuşuna iki kez basmanız gerekmektedir. Arıza işlem sonrası düzelmez ve devam ederse mutlaka servisi çağırmalısınız. Kombi aşırı ısınma sebebi ile kendini bloke etmiş durumdadır. Bu sorunun bazı sebepleri şunlardır: ana eşanjörde kireçlenme, üç yollu vanada konum değiştirme veya arada kalma, kalorifer filtresinde tıkanma, pompada sıkışma… Net tespit ve çözüm için işi uzmanına bırakmalısınız.

119E Arızası Hidrolik basınç anahtar sorunu anlamını taşıyan arıza kodu olmaktadır.

Kombi içinde yer alan dijital basınç sondasında sorun olduğunu belirtir. Bu durumda kombinin mevcut su basıncı net gösterilemez. Bu yüzden tesisattaki su basıncını bilemezsiniz. Seybomak Kombi Servisi yardımı almanız gerekir.

125E Arızası Sistemde suyun olmadığını ya da hava olduğunu belirtir.

Su basıncını kontrol etmeniz gerekir. Basınç değeri 1 barın altında ise kombinin sol alt köşesinde yer alan mavi renkteki doldurma musluğunu sola çevirerek kombiye 1,5 bar kadar su basın. Su basma işlemi sonrasında sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapın. Hala sonuç alamıyorsanız sistem hava yapmış olabilir. Bu durumda mutlaka Seybomak Kombi Servisi yardımı alın.

127E Arızası Anti-lejyonel fonksiyonunun devreye girdiğini belirtir.

Bu durum herhangi bir arıza teşkil etmez. Bu durumda arıza veren sinyal de geçicidir diyebiliriz. Fonksiyon sonlandığında ekranda beliren bu kod otomatik olarak silinir cihaz çalışmasını devam ettirir.

nuvola 3 comfort ht ariza kodlari

130E Arızası Baca sensöründe aşırı ısınma durumunun olduğunu belirtir.

Bu durumda yapmanız gereken sadece OK tuşuna iki kez basmaktır. Arıza işlemin hemen sonrasında düzelmez ve devam ederse başka bir uygulama yapmayın ve Seybomak Kombi Servisi ile görüşerek yardımlar alın.

131E Arızası 125E ve 130E arızası sonrası kombinin elektriğinin kesilmesi arızası.

OK tuşuna iki kez basmalı ve sorunun çözümlenmesini beklemelisiniz. Sorun hala devam eder ve düzelme durumu olmaz ise Seybomak Kombi Servisi’ni aramalısınız.

133E Arızası Gaz yokluğu sorunudur.

Bu durumda dairenize ve cihaza gaz geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Bu nedenle gaz vanalarına bakın açık olduğundan emin olun. Gaz yoksa doğalgaz firmasından yardım alın, gaz olmasına nazaran cihaz çalışmıyorsa ve bu hata kodu ekranda beliriyorsa bu durumda OK tuşuna iki kez basın. Uygulama sonrasında hala sonuç alamıyorsanız cihaza müdahaleyi durdurun ve yardım için mutlaka Seybomak Kombi Servisi’ni arayın. Bu gibi arıza durumlarının birçok sebebi vardır. Anakart arızası, gaz armatörü sorunu, iyonizasyon ve ateşleme elektrodu sorununda ekranda bu hata kodu yer alabilmektedir. Net tespiti yapan firma sorunu çözümleyecektir. İşi uzmanına bırakmalısınız.

151E Arızası Kontrol kart sorunu olduğu zaman bu hata kodu ekranda yer alır.

Kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem olmaz ve yardım için Seybomak Kombi Servisi aramanız gerekmektedir.

155E Arızası Max. Reset denemesinin açıldığını belirtir.

Bu durumda cihaz panelinde yer alan RESET yazan düğmeye basmanız yani cihazı resetlemeniz gerekmektedir. Cihaz eğer resetleme uygulamasının sonrasında da düzelmez ise Seybomak Kombi Servisi çağırmanız gerekmektedir.

156E Arızası Düşük ya da yüksek voltaj sorunu olarak bilinen arıza kodudur.

Nuvola 3 Comfort HT kombide böyle bir sorun olduğu zaman bir süre kadar beklemenizi öneririz. Bir süre beklemenizdeki sebep de voltajların düzelmesidir. Uzun süre beklemenize karşın sorun hala devam ediyor ise düşük ya da yüksek voltaj nedeni ile kombi kartı yanmış olabilir. Bu duruma Seybomak Kombi Servisi müdahale etmelidir. Yalnız uygulama sonrasında sizlere önerilecek olan da bu sorunu bir kez ya da birçok kez yaşamamanız adına voltaj düzenleme görevinde olan kombi regülatörü kullanmanızdır. Aksi halde yapılan işleme hiçbir firma tarafından garanti verilmeyecektir.

160E Arızası Fan sorunu anlamına gelir.

Cihaz hava akışını sağlayamadığı zaman bu hata kodu ekranda belirir. Fan arızası durumunda Seybomak Kombi Servisi ekiplerinden yardım almanız gerekmektedir. Parçanın arıza durumuna göre ya tamir ya da değişim uygulaması gerekeceğinden işi uzmanına bırakmanız doğru seçenek olacaktır. Bu gibi durumlarda sorun sadece fan da olmaz. Fanın yanı sıra prosestat ya da elektronik kart arızası da söz konusu olabilir. Mutlaka uzman yardımı alınız.

193E Arızası Sistemin hava yaptığını belirten bir durumdur.

Genelde arıza olarak kabul edilmez. Sinyal geçici olarak ekranda belirir diyebiliriz. Bu durumda cihaz kendi kendine otomatik olarak reset işlemini yapar ve cihaz çalışmasına kaldığı yerden sorunsuz şekilde devam eder. Sorunun yaşanılmaması amacı ile cihaza su basarken doldurma musluğunu birden açmamanızı öneririz. Yavaş açarsanız sistemde hava oluşmaz ve bu durum yaşanılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat