Baymak Baxi Luna 5

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Baymak Baxi Luna 5 Hata Kodları

E01 Arızası Ateşleme başarısızlığı.

 Ateşleme sistemi ile alakalı bir sorundur. Brülörde ateşleme işleminin başarılı bir şekilde olmadığını, ateşleme denemesi yapılmasına karşın alevin algılanmadığını belirtir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız an öncelikle kombinize gaz geliyor mu diye kontrol edin. Gaz vanalarına bakın ve kombinize gaz geliyor olduğundan emin olun. Gaz ile alakalı bir sorun yok ise reset butonuna basarak kombiyi resetleyin. Arıza hala mı devam ediyor? O halde; gaz grubu, elektrotlar ya da elektronik kartın arızalı olma olasılığı yüksektir. Yalnız arızanın kesin tespitinin yapılması ve onarılması açısından Baymak Seybomak kombi servisi desteği almanız gerekmektedir.

E02/F02 Arızası Hatalı alev sorunu.

 Brülörde algılanan alevde sorun olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda önce reset butonuna basın ve kombiyi resetleyin. Resetleme işlemi sonrasında sorunun devam ettiği durumlarda seybomak kombi servisi arayarak yardım isteyebilirsiniz.

E03 Arızası Aşırı ısınma hatası.

 Yani limit termostat devrede ve cihaz bloke durumda. Bu sorun aşırı ısınma durumlarında yaşanır. Cihazın içindeki suyun sıcaklığı maksimum değerin de üzerine çıkmış diyebiliriz. Bu sorunda önce reset butonuna basarak cihazınıza reset atın. Sonrasında tesisata bağlı vanaların açık olduğundan ve petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Arıza durumunun devam ettiği durumlarda birçok parçada sorun olabilmektedir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

E04/E05/E06/F23 Arızası Hava akış anahtarı sorunu.

 Bu arıza durumları hava akış anahtarı yani prosestat ile alakalıdır. Hava akışı konusunda önemli parçalardan biri olan prosestat arızalı ise cihaz atık gaz sistem sorunu da verir. Prosestatın yanı sıra sorun fan ya da anakart ile ilgili de olabilmektedir. Bu yüzden önerimiz arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanızdır.

E08 Arızası İyonizasyon problemi.

 Alev denetiminde bir sorun olduğunu belirtir. Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer önce reset düğmesine basın ve kombinizi resetleyin. Arıza yine mi devam ediyor? O halde Baymak Seybomak kombi servisi yardımı almak gerekir. İyonizasyon elektrodunda veya anakartta sorun olabilir. Arıza tespiti ve çözümünü uzmanına bırakmalısınız

E09 Arızası Gaz valfi geri besleme problemi.

 Gaz valfi bobinlerinde sorun olabilir. Ayrıca anakart da arızalı olabilir. Cihaza müdahalede bulunmayın ve mutlaka seybomak kombi servisi arayarak yardım talebinde bulunun.

E12/E21/F25 Arızası Elektronik kart hatası.

 Anakart ile alakalı bir sorun olduğunu belirten bu arıza durumunda cihaz çalışmaz ve arızaya geçer. Kullanıcı olarak cihaza bir müdahaleniz de söz konusu olamayacağından arızanın onarılması için seybomak kombi servis yardımı almanız gerekir.

F13 Arızası Reset kilitlenme hatası.

 Kısa zaman içerisinde reset butonuna olması gerekenden fazla bastığınızda ekranda belirir. Reset butonuna yeniden basıldığında ya da cihaz şalterinden kapatılıp yeniden açıldığında sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise başka bir müdahalede bulunmadan seybomak kombi servisi arayın ve seybomak kombi servis yardımı alın.

F22 Arızası Düşük şebeke gerilim sorunu.

 Kombiye gelen voltajın düşük olması sebebi ile cihazın bloke olduğunu belirten arıza kodudur. Bu sorunla karşılaşırsanız eğer cihaza müdahale etmeden bir süre beklemelisiniz. Şebeke geriliminde düzelme olur ise yani voltajlar düzelir ise arıza durumunda da düzelme olabilir. Ancak arıza durumu uzun zaman bekleme sonucunda düzelmez de devam ederse eğer; bu voltaj sebebi ile anakartın yandığı ya da hasar gördüğü anlamına gelir. Anakart tamiri ya da değişimi olmadan sorun düzelmez. Müdahale için Baymak Seybomak kombi servisi yardımı alabilirsiniz. Yalnız bu sorunu yaşıyorsanız eğer müdahale sonrası yeniden yaşayabilirsiniz. Bunun için de Kombi Regülatörü cihazı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

F31 Arızası Merkezi ısıtma ntc si sorunu.

 Yani kalorifer sensörü arızalı demektir. Sensörlerin bağlı olduğu kablo ya da borular ile alakalı sorun da olabilir. Arızanın teşhisinin yapılması ve onarılması için mutlaka seybomak kombi servisi arayın.

F32 Arızası Dış hava termostatı arızası.

 Her tür kombide bulunmayan ancak işlev açısından önemli olan dış hava sensöründe arıza olabileceğini belirtir. Dış hava sensörü olan kombilerde sensör arızası veya kablolar ile alakalı sorun olabiliyorken dış hava sensörü olmayan kombilerde elektriksel bir arıza durumu söz konusu olabilmektedir. Teknik açıdan arıza durumunda tespit ve onarım işini, uzmanına bırakmalısınız.

F33 Arızası Kullanım suyu ntc si sorunu.

 Yani sıcak su sensör arızası demektir. Sıcak su sensörü kombilere kablolar ve borular ile bağlantılıdır. Bu yüzden kablolardaki kopma, kısa devre durumlarında, borulardaki nemlenme durumlarında da bu sorun yaşanabilmektedir. Arızanın teşhis edilip onarılması açısından mutlaka Baymak Seybomak kombi servisi yardımı almalısınız.

F37 Arızası Düşük tesisat devresi su basıncı hatası.

 Sistemdeki suyun yeterli seviyede olmadığını ve bu sebeple cihaza su basmak gerektiğini belirtir. Genelde çok sık karşımıza çıkan bu arıza durumunda cihaza seybomak kombi servis desteği olmaksızın müdahale ederek sorunu çözümleyebilirsiniz. Baymak Baxi Luna 5 model kombinin altında monteli durumda olan doldurma musluğunu sola çevirip bar göstergesi 1,5 değerine geldiğinde işlemi sonlandırıp doldurma musluğunu kapatmalısınız. Arıza çözümlenecektir. Arızanın devam etmesi halinde, işlemin yapılamadığı durumlarda veya arızanın çok sık yaşandığı durumlarda Baymak Seybomak kombi servisi arayarak mutlaka yardım alın.

F59 Arızası Gaz armatörü hatası.

 Ateşleme devresindeki en önemli parçalardan biri olan gaz valfinde sorun olabileceğini belirten bir arıza kodudur. Bu durumda sorun sadece gaz valfi ile alakalı değil anakart ile alakalı da olabilir. Arıza yerinde görülür ise net bilgi ve yardımlar sunulabilir. Bu yüzden cihaza müdahale etmemeli ve arızanın çözümü için seybomak kombi servisi aramanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat