Ariston Matis

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Ariston Matis 24 FF ve Ariston Matis 24 CF model kombi Hata Kodları

90 Ledi Yanıyor (alev üzerine x işareti olan ışık da yanıyor)  Aşırı ısınma arızası.

 Önce kombinin susuz kalmadığından emin olmalısınız. Basınç düşük ise yükseltmeniz gerekir. Cihaz eğer kış modunda ise kalorifer vanalarının açık olması gerekir. Özellikle de 3 kalorifer vanası mutlaka açık durumda olmalıdır. Sonrasında kombiyi resetlemeyi deneyin. Bu uygulamalar sizi bir sonuca ulaştırmadı ise; sirkülasyon pompası sıkışmış olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, tesisat tıkalı olabilir, ana eşanjörde tıkanma-kireçlenme durumları olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor ya da ortada kalıyor olabilir. Görüldüğü üzere sorunun yaşanılmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu gibi durumlar sebebi ile mutlaka uzman yardımı almalısınız.

40-50 Yanıp Sönüyor (baca ışığı yanıp sönüyor)  Düşük basınç arızası (uyarı).

 Tesisat su basıncının azaldığını yani tesisatın suya gereksinimi olduğunu ve cihaza su basılması gerektiğini belirtir. Matis kombinin sağ alt tarafında monteli olan mavi doldurma musluğu ile su basmalı basınç değerini 1 ile 2 bar arasında olacak şekilde ayarlamalısınız. Su basıncı yükseldikten sonra sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise cihazı resetlemeli yine düzelme olmadı ise Ariston Seybomak kombi servisi’ne ulaşmalısınız.

60-70 Yanıyor (alev üzerine x işaretli ışık yanıyor)  Düşük basıncı arızası (bloke).

 Cihaz düşük su basınç uyarısı vermesine rağmen su basılmadığı durumda ve bu şekilde kullanılmaya devam edildiği durumda bloke olur. Yani çalışmasını durdurur. Bu arıza durumu da susuz çalışmamak adına cihazın bloke durumda olduğunu belirtir. Matis kombi altında yer alan mavi doldurma musluğu ile su basma işlemi uygulamalı, basıncı yükseltmelisiniz. 1,5 bara ulaşan basınç sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise “reset” düğmesine basın. Yine sonuç alamazsanız eğer mutlaka seybomak kombi servis yardımı alın.

60-70 Yanıp Sönüyor (baca ışığı da yanıp sönüyor)  Isıtma sistemi çıkış ntc arızası.

 Isıtma sisteminde çıkış sıcaklık sensöründe, sensör kablolarında veya borularında sorun olabileceğini belirten arıza durumudur. Bu durumda tespit ve müdahale için seybomak kombi servisi aramalısınız.

70-80 Yanıp Sönüyor (baca ışığı yanıp sönüyor) Isıtma sistemi dönüş ntc arızası.

 Isıtma sistemindeki dönüş sıcaklık sensöründe problem olabilir. Sorun sadece sensör ile alakalı da olmaz. Sensör kablolarında kısa devre, kopma durumlarında veya sensör borularında nemlenme meydana geldiğinde de bu sorun yaşanabilir. Bu durumda mutlaka uzman yardımı almalısınız. Sorun ancak yerinde görülür ise net tespit ve müdahale yapılabilir.

70 ve baca ışığı yanıp sönüyor Anakart-Ekran kartı arasında iletişim yok.

 Cihazın beyni olan elektronik kart ile kontrol panel kartı arasında haberleşme olmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda elektronik kart ya da kontrol panel kartından biri arızalı diyebiliriz. Eğer bunlardan birine daha öncesinden müdahale edildi ise bağlantıları yanlış yapılmış olabilir. Fakat hiçbir müdahale söz konusu olmadı ise elektronik kartın arızalı olabilme olasılığı yüksek diyebiliriz. Ariston Seybomak kombi servisi ile görüşmeli yardım almalısınız.

80 Ledi Yanıp Sönüyor (baca ışığı da yanıp sönüyor)  Eeprom arızası.

 Bu problemle karşılaşıldığında çatıya benzer simgeli ışık da yanıp söner. Bu hatanın anlamı elektronik kart işlemcisinde sorun olmasıdır. İşlemci hatası sebebi ile cihaz hem sıcak su hem de kalorifer konumunda çalışmaz. Sorunun giderilmesi kart müdahalesine bağlıdır. Bu sebeple de önerimiz Ariston Matis Seybomak kombi servisi ile görüşmeniz yardım almanızdır.

70 Ledi Yanıp Sönüyor (alev üzerine x ışığı da yanıyor)  Elektronik kart arızası.

 Matis kombide bu sorun yaşanıyorsa eğer anakart arızası var demektir. Bu durumda cihaz kesinlikle çalışma yapmaz, bloke durumdadır. Elektronik kartın arızalı olduğunu belirten bu arıza durumunda müdahale karta yapılır. Tamir veya değişim işlemi ile ancak sorun çözümlenebilir. Bu konudaki yardımları da uzman Ariston Seybomak kombi servisi ekibinden almalısınız.

40-60-80 ve baca ışığı yanıp sönüyor  İlk ateşleme sonrası alev yetersiz.

 Matis model kombinin ilk ateşleme sonrasında alevi algılamadığını ve alev yetersizliği olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda iyon yetersizliği olabilir. Yani iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya anakartta sorun olabilir. Önce cihazı birkaç kez resetleyin, sonuç alamıyorsanız mutlaka seybomak kombi servisi arayın.

50-60-80 ledi ve baca ışığı yanıp sönüyor  İkinci ateşleme sonrası alev yetersiz.

 Bu durumda Matis kombi ikinci kez ateşleme yapmasına rağmen yine de alevin yeterli şekilde gelmediğini gösterir. Cihaz arızaya geçmiş demektir ve seybomak kombi servis müdahalesi gerekmektedir.

Alev üzerine x işareti olan ışık yanıyor Alev gelmiyor arızası.

 Cihazın birkaç kez ateşleme denemesi yapmasının ardından alevin kesinlikle algılanmadığını ve bu sebeple de cihazın ateşlemeyi başarılı şekilde yapamadığını belirtir. Bu durumda gaz giriş vanalarına bakılmalıdır. Gaz vanaları kapalı ise mutlaka açılmalıdır. Daireye ve kombiye gaz girişleri açık olmalıdır. Sonrasında resetleme işlemi yapılmalıdır. 3 resetleme uygulamasından sonra sonuç alınamıyor ise bu durumda; ateşleme-iyonizasyon elektrodunda, anakartta veya gaz valfinde sorun olabilir. Bu durumda mutlaka uzman Ariston Seybomak kombi servisi ekibinden yardım almalısınız.

50-60-70 ve baca ışığı yanıp sönüyor  Gaz vanası kapalı fakat alev var.

 Bu hata durumunda cihazın kendi kendine alev algıladığını söyleyebiliriz. Gaz vanası kapalı olmasına rağmen alev algılanıyor ise; iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya elektronik kartta sorun olabilir. Bu durumda önce resetleme işlemi yapılmalı sorunda düzelme olmaz ise mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

60-70-80 ve baca ışığı yanıp sönüyor  Alevin kesilme arızası.

 Bu ledlerin yandığı durumda cihazın alevi kestiğini söyleyebiliriz. Bu cihazda oluşan teknik açıdan bir arızadır. Bu durumda kullanıcı önce birkaç resetleme işlemi uygulamalıdır. Resetleme işlemi sonuç vermiyorsa eğer seybomak kombi servis yardımı almalıdır. Sorun ancak yerinde görülür, tespit yapılır ise müdahale ederek sorun çözümlenir.

Baca simgeli ışık yanıyor Atık gaz tahliye sorunu.

 Bu durumda cihaz eğer bacalı ise baca çekişinde sorun olduğunu ve atık gazın dışarı gönderilemediğini belirtir. Baca sensöründe de sorun olabilmektedir. Bu durumda cihazı kesinlikle kullanmadan kullanıma kapatarak baca çekiş kontrolü yaptırarak bacayı temizletmelisiniz. Baca sensöründe sorun görülür ise zaten ekiplerce değişimi yapılır, sorun çözümlenir. Eğer cihaz hermetik ise atık gaz sisteminde fan, elektronik kart ya da gaz valfinde sorun olabilir. Bu durumda yerinde tespit gerekir. Ariston Seybomak kombi servisi ile görüşerek yardımları almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat