Ariston Genus

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Ariston Genus 24 FF-CF / 28 FF-CF / 36 FF model kombi Hata Kodları

101 Arıza Kodu Maksimum ısı uyarısı.

 Kombi içindeki su sıcaklığının maksimum seviyeye ulaştığını belirten arıza kodudur. Bu durumda limit termostat açılır ve kombiyi aşırı ısınmaya karşı koruma altına alarak bloke eder. Öncelikle kalorifer ve kombi altındaki tesisat vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı şekilde ise mutlaka açın. Vanalar açık olmasına karşın yine de sonuç değişmiyorsa eğer ekranın solundaki “Reset” butonuna basın. 3 resetleme sonucunda yine de sonuç değişmiyorsa mutlaka seybomak kombi servisi arayın. Ana eşanjörde oluşan kireçlenme ya da tıkanma durumu, üç yollu vananın konum atlıyor olması ya da arada kalıyor olması, pompanın sıkışması, kalorifer filtresinde tıkanma olması ya da kalorifer tesisatının tıkanması halinde bu sorun yaşanır. Bu durumda net tespit ve  için mutlaka seybomak kombi servisi arayın.

501 Arıza Kodu Ateşleme arızası.

 Cihaz da alev oluşmadığını belirten bu arıza durumunda teknik açıdan önce kombinize gaz gelip gelmediğine bakın. Gaz girişlerini kontrol edin ve açık olduğundan emin olun. Daha sonrasında ekranın solunda bulunan “Reset” yazılı düğmeye basın ve resetleme işlemi yapın. 3 resetleme işlemi sonucunda arıza durumu yine de devam etmekte ise mutlaka seybomak kombi servisi arayın. Genus model kombinizin; İyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde, ateşleme elektrolarında veya elektronik kartında sorun olabilir. Ariston Seybomak kombi servisi tarafından müdahale gereklidir.

103/104/105/106/107 Arıza Kodu Yetersiz dolaşım.

 Su dolaşımının olmadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda önce panelin solunda yer alan bar göstergesini kontrol edin. Gösterge 1 in altında ise su olmadığı için yeterli dolaşım sağlanmıyor demektir. Genus model kombilerde su basma işlemi otomatiktir. Yani Reset butonunun altında yer alan 3 damla simgeli düğmeye bastığınız an su basma işlemi otomatik sağlanacaktır Sorun bu sebeple yaşanıyor ise problem çözümlenir. Yalnız basınç değeri normal ise veya yükseltilmesine rağmen sorunda düzelme olmaz ise; kombi altındaki vanalar kapalı olabilir, kalorifer vanaları kapalı olabilir, ana eşanjörde sorun olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir veya pompa arızalı olabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka seybomak kombi servisi arayın.

111 Arıza Kodu Yetersiz dolaşım “doldurma tuşuna bas”

 Yetersiz su basıncı sebebi ile kombinin kapandığını belirten arıza kodudur. Ekranın soluna baktığınızda; anahtar sembolü,111 arıza kodu 3 damla işaretli simge ve bar değeri (örneğin 0.3 bar) olarak belirir. Ekranın altında ise direk “Doldurma tuşuna bas” yazar. Reset butonunun altında bulunan 3 damla simgeli düğmeye bir kez basmanız gerekir. Sisteme otomatik su basıldığında sorun çözümlenecektir İşlemi yapamazsanız veya uygulama sonrasında sorun düzelmez ise seybomak kombi servis yardımı almalısınız.

601 Arıza Kodu Egzos dumanı tahliye sorunu.

 Hava akış sorunu yani atık gaz sistem sorunu olarak adlandırabiliriz. Genus model kombilerin bacalı ve hermetik çeşidi olduğu için arıza durumu buna bağlı değişmektedir. Bu sebeple de arıza durumuna bağlı parçalar da farklı olabilmektedir. Genus hermetik model kombilerde; anakart, fan ya da prosestat arızalı olabilir. Bacalı model kombilerde ise; baca tıkalı, baca çekmiyor olabilir ya da baca sensöründe sorun olabilir. Net tespit için ve sorunun çözümlenmesi için seybomak kombi servisi aramalısınız.

305/306/307 Arıza Kodu Anakart arızası.

 Genus model kombinin en önemli parçası olan anakartta sorun olduğunu belirten arıza kodlarıdır. Bu gibi arıza durumlarında “reset” düğmesine basılarak kombi resetlenmelidir. Resetleme sonrasında arızada düzelme durumu olmaz ise mutlaka seybomak kombi servis aranmalı ve yardım alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat