Airfel İntegrity Plus

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Airfel İntegrity Plus/İntegrity İnstant KM4-24CE/KM4-28CE model kombi Hata Kodları

Er 07 Arıza Kodu Düşük su basınç sorunu

 Cihaz ekranda önce Er 07 arıza kodunu sonra mevcut su basınç durumunu görüntüler. Kalorifer tesisatındaki su basıncının 0,8 barın altında olduğunu belirtir. Bu durumda cihazın sol altında monteli olan kırmızı renkteki doldurma musluğu ile kombiye su basmanız gerekir. Su basma işlemi 1,5 bara getirildiğinde doldurma musluğu kapatılmalıdır. İşlem sonrası sorun düzelir. Arızanın sık tekrar ettiği durumlarda, sorunun düzelmediği veya işlemin yapılmadığı durumlarda uzman desteği alınmalıdır.

Er 17 Arıza Kodu Yüksek basınç sorunu

 Kalorifer tesisatındaki suyun 3,5 bar üzerinde olduğunu belirtir. Kombinize en yakın kaloriferin havasını alarak basıncı düşürün. İşlem sonrası sorun düzelir. Ancak arızanın çok sık tekrar ettiği durumlarda Seybomak kombi servis yardımı almanız gerekir.

Er 08 Arıza Kodu Limit termostat devreye girmiş

 Kalorifer gidiş suyunun 95°C olduğunu ya da bu değeri aştığını belirtir. Bu durumda limit termostat devreye girerek cihazı kapatır ve ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda önce kombiye reset atın. Su basıncı düşükse cihaza su basın. Kombi kalorifer modunda ise en az 3-4 kalorifer vanasının açık olduğundan emin olun. Kalorifer vanaları kapalıysa açın. Yine de arıza düzelmezse eğer; ana eşanjör, pompa ya da üç yollu vanada problem olabilir. Tesisatın tıkanması, kalorifer filtresinin tıkanması veya sistemde hava olması gibi durumlarda da bu sorun yaşanabilir. Uzman yardımı almalısınız.

Er 04 Arıza Kodu Prosestat devrede

 Atık gaz sisteminde ya da prosestatta sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Net teşhis ve  için uzman desteği almanız gerekir.

Er 10 Arıza Kodu Kalorifer sensör sorunu

 Kalorifer gidiş hattındaki sensörde arıza olduğunu veya bağlantılarda kısa devre olabileceğini belirtir. Hiçbir müdahalede bulunmadan direk Seybomak kombi servis yardımı almalısınız.

Er 09 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör sorunu

 Kullanım suyu sensörünün arıza yapması ya da kısa devre olması sonucunda bu sorun yaşanır. Uzman desteği almalısınız.

Er 13 Arıza Kodu Gaz valfi modülasyon problemi

 Gaz valfi bobinlerine yeterli oranda voltaj ve akım gitmiyorsa bu sorun yaşanır. Gaz valfinde ya da elektronik kartta sorun olabilir. Uzman Seybomak kombi servis yardımı almanız gerekir.

Er 05 Arıza Kodu Prosestat kontağı kapalı-kararsızlık sorunu

 Fan devrede değilken prosestat kontaklarının kapalı kalması sonucunda oluşan problemdir. Bu sorunda prosestat, fan veya elektronik kart arızası olabilir. Seybomak kombi servis yardımı almalısınız.

Er 14 Arıza Kodu Donma sorunu

 Kalorifer sensörü 1°C sıcaklığı algıladığı zaman ana eşanjörde donma durumu tespit eder ve cihaz ekranda bu hata kodunu verir. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden uzman yardımı almalısınız.

Er 06 Arıza Kodu Kalorifer sensörü aşırı ısı yüklemesi sorunu

 Kalorifer gidiş hattı üzerindeki sensörde oluşan ani ısı yüklemesi sonucunda bu sorun yaşanır. Arızanın yaşandığı durumlarda cihaza müdahale etmeksizin Seybomak kombi servis yardımı alınmalıdır.

Er 12 Arıza Kodu Düşük voltaj problemi

 Cihaza gelen ana şebeke voltajının 185 V altına düştüğü durumlarda bu sorun yaşanır. Belirli bir süre kadar voltajların düzelmesini beklemeniz gerekir. Uzun süren bekleme sonucunda sorunda değişiklik olmazsa düşük gelen voltaj sonucu elektronik kart hasar görmüş olabilir. Bu durumda Seybomak kombi servis yardımı alarak sorunu çözümletmeniz gerekir. Ancak arızanın yeniden yaşanma olasılığı da olduğu için kombi regülatörü kullanarak voltajı dengede tutmanız gerekir.

Er 11 Arıza Kodu İyonizasyon sorunu

 Cihaz alev algılamazsa ya da 3 kez ateşleme denemesi yapmasına rağmen alev oluşmazsa ekranda bu hata kodu belirir. Bu gibi durumlarda önce dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Gaz vanaları kapalıysa açın. Kombiyi Seybomak kombi servis öncesi resetleyin. Dairede gaz olup, kombiye gaz gelmesine karşın yine de sorunda resetleme işlemi sonrası düzelme olmuyorsa Seybomak kombi servis çağırmanız gerekir. Gaz armatörü, elektronik kart, iyon veya ateşleme elektrotu arızalı olabilir.

Er 01-02-03 Arıza Kodu Gaz valfi sürme ya da geri besleme kontrol devresi sorunu

 Bu durumda gaz valfinde ya da elektronik kartta sorun olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeksizin Seybomak kombi servis yardımı almanız gerekir.

Er 15 Arıza Kodu İyonizasyon algılama akımının oluşmaması sorunu

 Seybomak kombi servis öncesi cihaza birkaç kez reset atmalısınız. Arıza durumunda yine de düzelme olmazsa eğer; iyon elektrotunda, elektronik kartta ya da gaz valfinde problem olabilir. Net teşhis yapılması için uzman yardımı almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat