Bosch Euromaxx

YILDA EN AZ BİR DEFA KOMBİ BAKIMI YAPTIRMANIZ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Bosch Euromaxx Hata Kodları

A3 Arıza Kodu Atık gaz sensör arızası.

 Sadece bacalı kombilerde karşılaşılan arıza kodudur. Baca sensörü arızalı ise kablolarında kısa devre durumu söz konusu ise bu sorun yaşanır. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeden seybomak kombi servisi arayarak yardım almalısınız.

A4 Arıza Kodu Davlumbazdan ortama atık gaz yayılıyor.

 Sadece bacalı kombilerde karşılaşılır. Atık gazın bir sebeple dışarı gönderilemediğini ve ortama yayıldığını belirtir. Bu durumda baca tıkalı olabilir, baca çekmiyor olabilir. Cihazı kullanıma kapatın, ortamı havalandırın ve acil seybomak kombi servis yardımı alın.

A7 Arıza Kodu Sıcak kullanım suyu sensör arızası.

 Hermetik ve bacalı olmak üzere iki çeşit kombide de karşımıza çıkan arıza kodudur. Sıcak su sensörü arızalı ise kablolarında kısa devre var ise bu sorun yaşanabilir. Arızanın çözümlenmesi için seybomak kombi servisi aramalı ve bu süre zarfında cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

A8 Arıza Kodu Can iletişimi kesik durumda.

 Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman cihaza müdahale etmeden mutlaka seybomak kombi servisi aramalısınız.

AA Arıza Kodu Sıcak su sensörü ile kalorifer sensörü arasındaki sıcaklık farkı yüksek.

 Sıcak su ntc si ile ısıtma devresi ntc si arasındaki sıcaklık farkı yüksek olduğu zaman bu sorun yaşanır. Bu arıza durumunda teknik açıdan yapabileceğiniz bir uygulama ya da işlem bulunmaz. Net arıza tespiti ve onarımı için mutlaka seybomak kombi servisi aramalısınız.

AC Arıza Kodu TA211E ya da RAM ile Heatronic arasında bağlantı sağlanamıyor.

 Arıza durumunda teknik açıdan müdahale gerçekleştirmeden mutlaka uzman yardımı almalısınız.

b1 Arıza Kodu Kod anahtarı algılanmıyor.

 Arıza durumunda cihaza müdahale etmeden Bosch Seybomak kombi servisi aramalı ve yardım almalısınız.

C1 Arıza Kodu Cihaz çalışırken prosestat açıyor.

 Sadece hermetik kombilerde karşılaşılan arıza kodudur. Cihazın işletmede iken prosestatın kontaklarını açtığını belirtir. Bu arıza durumunda teknik açıdan cihaza müdahale etmeden seybomak kombi servisi aramalısınız. Prosestat arızasının yanı sıra anakart veya fan ile alakalı sorun da olabilir. Tespit ve onarım için işi uzmanına bırakmanız şarttır.

C4 Arıza Kodu Prosestat kontakları açmıyor.

 Sadece hermetik kombilerde bulunan prosestatın kontaklarını açmadığını belirten arıza kodudur. Fan arızası, anakart arızası ya da prosestat arızası söz konusu olabilir. Teknik açıdan net tespit ve  için mutlaka seybomak kombi servisi aramalısınız.

C6 Arıza Kodu Prosestat kontakları kapatmıyor.

 Sadece hermetik kombilerde bulunan prosestatın kontaklarını açık bırakması ve kapatmaması halinde bu sorun yaşanır. Arıza durumu prosestat, fan ya da elektronik kart ile alakalı olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi amacı ile Bosch Seybomak kombi servisi yardımı almanız gerekmektedir.

CA Arıza Kodu Tribün devir sayısı yüksek durumda.

 Tribün devir dayısının yüksek olduğunu belirten bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer cihaza müdahale etmeden seybomak kombi servisi aramalısınız.

CC Arıza Kodu Dış hava sıcaklık sensöründe kesinti.

 Dış hava sensörü varsa eğer sensör kablolarında kesinti olabileceğini ya da sensör arızası olabileceğini belirtir. Dış hava sensörü yoksa eğer elektriksel bir arıza durumu söz konusu olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

d3 Arıza Kodu Köprü 8-9 dan yanlış sinyal alınıyor.

 Bu arıza durumunda net teşhis ve onarım uygulaması adına mutlaka uzman yardımı almalısınız. Cihaza müdahalede bulunmamanızı öneririz.

E2 Arıza Kodu Kullanım suyu sensöründe kesinti ya da kısa devre durumu.

 Sıcak su sensörünün arızalı olabileceğini, sensör kablolarında kesinti veya kısa devre durumu olabileceğini belirtir. Bu gibi arıza durumlarında cihaza müdahalede bulunmadan net teşhis ve onarım için uzman yardımı almanız gerekmektedir.

E9 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık uyarısı.

 Cihazın çeşidi ne olursa olsun çok sık karşılaştığımız arıza durumlarından biridir. Tesisat vanalarını, petek vanalarını kontrol etmeli, vanalar kapalı ise açmalısınız. Vanalar açık olmasına karşın arıza devam etmekte ise cihazın su basıncına bakmalı, basınç düşük ise su basmalısınız. Sorun yine de devam ederse eğer reset uygulaması yapmalısınız. Resetleme işleminden sonra da arızada düzelme olmaz ise; ana eşanjörde, üç yollu vanada, pompada sorun olabilir. Kalorifer filtresi tıkalı olduğunda, tesisatta hava ya da tıkanma olduğunda da bu sorun yaşanabilmektedir. Arızanın yerinde teşhis edilerek çözümlenmesi açısından işi uzmanına bırakıp uzman desteği almanızı tavsiye ederiz.

EA Arıza Kodu Alev iyonizasyon sinyali alınamıyor.

 Yani brülörde yanma olmuyor ve cihaz ateşleme işlemini başarılı bir şekilde tamamlayamıyor. Genelde çok sık karşımıza çıkan arıza durumudur. Kombinize gaz geliyor mu gelmiyor mu önce bir kontrol etmelisiniz. Kombinize gaz gelmekte ise; kombinize birkaç kez reset atabilirsiniz. Resetleme işleminden sonra da arıza durumunda düzelme olmadı ise bu durumda cihaza müdahaleyi bırakıp Bosch Seybomak kombi servisi yardımı alabilirsiniz. Arıza durumunun temel sebepleri arasında; anakart arızası, gaz valfi arızası, iyonizasyon ve ateşleme elektrodu arızası gelmektedir. Yine de tespit yapılarak arızanın giderilmesi amacı ile uzman yardımı almanızı tavsiye ediyoruz.

F0 Arıza Kodu Heatronicte dahili sorun.

 Harici bir sorun olarak bilinen bu arıza durumunda işi mutlaka uzmanına bırakmalı ve seybomak kombi servisi arayarak yardım talep etmelisiniz.

F7 Arıza Kodu Yanlış iyonizasyon sinyali.

 Brülörde yanma olmamasına karşın iyonun algılanmaya devam edildiğini belirtir. Bu sorunda cihazı resetlemelisiniz. Arıza düzelmez de devam ederse eğer; anakart, iyonizasyon elektrodu veya gaz valfi gibi parçalarda sorun olabilmektedir. Net tespit ve sorunun çözüme ulaşması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

FA Arıza Kodu Rest iyonizasyon sinyali var.

 Cihaza seybomak kombi servis öncesi birkaç kez reset atmalısınız. Resetleme sonucunda eğer sorunda düzelme olmaz ise seybomak kombi servisi arayarak yardım alabilirsiniz.

Fd Arıza Kodu İstenilmeden reset düğmesine basılmış.

 Cihaz arızada değilken reset butonuna yanlışlıkla basıldığını belirtir. Bu durumda bir süre kadar bekleyin ekrandan Fd kodu silinecektir. Düzelme olmaz ise cihazı şalterinden kapatıp yeniden açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfamızı beğendiniz mi? Bize destek olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp chat